След пет години на стагнация германската икономика се е свила с 5% в сравнение с темповете на растеж преди пандемията. Голяма част от дефицита ще бъде трудно да се възстанови поради структурни сътресения, особено в енергетиката и автомобилната индустрия. Това изчислява Bloomberg, като пише, че спадът на националната конкурентоспособност означава, че всяко домакинство ще обеднява с около 2500 евро годишно.
Още: Инфлацията в Германия неочаквано се ускори
"Европа е следващата"
„Германия няма да се разпадне за една нощ. Точно това прави този сценарий толкова ужасяващ“, казва Ейми Уеб - основател и изпълнителен директор на Института „Бъдещето днес“. „Това е много бавен, много продължителен упадък. Не на една компания, не на един град, а на цялата страна, и Европа ще я последва".
Страната губи все повече и повече енергоемки производства, а износът намалява, защото компаниите намаляват вътрешните инвестиции. Тъй като жизненият стандарт се понижава, избирателите търсят виновник, а социалните вълнения отблъскват чуждестранните таланти, от които страната отчаяно се нуждае. Тогава токсичен коктейл от предпазливост и недоволство ще обхване цяла Европа, чертае мрачен сценарий Уеб.
Още: Вучич поиска помощ от Германия за производство на литий
Снимка: iStock
Години на лоши решения и лош късмет унищожиха икономическия модел на Германия точно когато останалата част от Европа се нуждае от нейната индустрия, за да помогне на континента да не изостава от Китай, да се справи с войната на Русия в Украйна и да отговори на изолационизма на САЩ - потенциален сценарий при Доналд Тръмп.
„Конкурентната позиция на германската промишленост се влоши“, казва президентът на Бундесбанк - Йоахим Нагел. „Нарастващите чуждестранни пазари не дават онзи стимул за растеж, който даваха в миналото".
Още: Президентът на Бундесбанк заговори за отмяна на "дълговата спирачка"
Списъкът с проблеми
Списъкът с проблеми става все по-дълъг, а потенциалът за растеж на Германия се е свил до едва 0,4%. За да си възвърне конкурентоспособността, страната в крайна сметка ще трябва да харчи повече. За да настигне другите развити икономики, тя ще трябва да увеличи годишните инвестиции в инфраструктура и други публични блага с около една трета - до 160 млрд. евро, по данни на Bloomberg. Това се равнява на повече от 1 % от БВП.
Не всичко обаче е обгърнато в мрак - Германия има най-ниския коефициент на задлъжнялост от всички страни от Г-7, което ѝ дава възможност да харчи, ако има политическа воля. А икономистите прогнозират скромно икономическо възстановяване в близко бъдеще.
Още: Защо и как Германия ще инвестира още 2 млрд. евро за полупроводници?
Снимка: iStock
Проблемите на Германия не остават незабелязани. Икономистите от Bantleon прогнозират, че някога известната автомобилна индустрия на страната ще загуби пазарен дял и ще ускори преместването на производството в чужбина. Очаква се секторът да загуби до 40% от добавената си стойност през следващите 10 години.
Експертите са установили, че все повече германци затъват в дългове. Смята се, че икономическите проблеми се дължат на ограничаването на държавната помощ и на постоянното намаляване на покупателната способност на фона на инфлацията и високите лихвени проценти.
В същото време само през първата половина на 2024 г. около 11 хиляди германски дружества са обявили фалит, което е най-високата стойност от почти 10 години насам.
Още: Съдбата на германската икономика - от превъзходство към отчаяние