Олиото е единственият продукт, който в момента има 50% повишение на цената, което е заради много лошата реколта през 2020-а година. Това заяви Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борсите и тържищата, пред БНР.
Още: Сделките с имоти се забавят: Падат ли и цените?
Още: Индустрии на червено: Русия ревизира прогнозата за икономиката си и за петрола си
Цената му на едро обаче е стабилизирана на 3,10 лева. "Очакванията за новата реколта е много добро и се очаква по-скоро да тръгнат цените надолу", каза той.
"От 2014 година досега има 12% промяна в цените на храните. Не съм съгласен с прогнозата за голямо покачване на цените на храните, не знам на какво се базира тя", посочи Иванов.
По думите му въпреки многократното повишаване през този период на доходите има "блокиран пазар с еднакви ценови равнища".
Още: Задава се недостиг на популярна ядка: Виновен е дубайският шоколад
Още: Газовите запаси на Украйна: Киев започна да трупа газ под земята
"Това го отдавам единствено на главния фактор, който е мощната конкурентна среда, която имаме, и свръхпроизводството на европейския пазар, тъй като ние сме част от него".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ново ниво на война между Китай и САЩ: Втечнен газ срещу Ковид
Още: Първа стъпка: Украйна и САЩ подписаха меморандум за минералите
Владимир Иванов коментира цената на хляба и подчерта, че най-голямата част от себестойността на този продукт е за работна заплата:
"Ако доходите в бранша се повишиха с около 50%, цената се повиши само с 4-5%, независимо от покачването на цените на енергийните ресурси. Суровината е с най-малък дял, очаква се хиперреколта по отношение на зърното. Не мога да си представя как изобщо ще наблюдаваме някакви резки движения на пазара на храни. Ако има някакви изменения, породени от ток, газ и други енергийни ресурси, те ще се измерват в рамките на 1%-1,5%".
Никаква промяна в цените на плодовете и зеленчуците не очакват от Държавната комисия по стоковите борсите и тържищата.
Още: Чехия скъса окончателно с руския петрол
Още: Кабинетът отлага либерализацията на тока за бита