„Точно преди 10 години в Центъра за изследване на демокрацията коментирахме същата тема – дали трябва да се строи 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй“. Тогава се подписа меморандум за разбирателство с „Уестингхаус“. И тогава, и сега коментирахме, че никоя нова ядрена мощност няма икономически смисъл. Просто е твърде скъпа. Така се развива електроенергийният сектор у нас, че тази централа няма да може да бъде натоварвана на пълна мощност, за да може да си избие разходите.“
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Това заяви в студиото на bTV енергийният експерт Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацията. Той коментира подписаният от България договор за изграждане на нови ядрени мощности на площадка №2 на АЕЦ „Козлодуй“. Договорът е с „Хюндай“ и „Уестингхаус“.
Още: Малинов разясни детайли по договора с "Хюндай" и "Уестингхаус" за АЕЦ "Козлодуй"
„Правим едно необратимо решение. Дали това е геополитически избор - за данъкоплатците няма особено значение, защото в края на краищата ние всички ще платим сметката – независимо дали това е руски или американски проект. И в двата случая става въпрос за огромна инвестиция от страна на държавата, което не е основано на подробен анализ на приходи и разходи“, уточни той.
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Според него решението е взето от Народно събрание. „Мисля, че част от причината да се одобри подобен стратегически ход на България е, за да се постигне колективна безотговорност. Тоест - всички партии, които са одобрили, на практика не носят последствията от решенията след това на кабинета. Народното събрание слага една стратегическа рамка и дава заявка правителството да я следва“, добави той.
Още: Westinghouse удължава ключов договор, свързан с изграждането на новите блокове в АЕЦ "Козлодуй"
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
По думите му обаче дори тази определена рамка не се следва. „Веднага разходите нарастват вълнообразно. Това сме го виждали с АЕЦ „Белене“. И се опасявам, че заради такива практики на завладяване на държавата, ще се появи един голям гьол на стойност няколко милиарда“, каза още експертът.
Мартин Владимиров обясни, че анализ на Центъра за изследване на демокрацията показва, че себестойността на нова ядрена мощност ще бъде около 180 евро на мегаватчас. „При средни цени на пазара от около 100 евро на мегаватчас, които се очакват през следващите 10 години, това означава, че проектът ще е на загуба, ако не получи специална преференциална субсидия“, добави той.
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни