Европейската комисия събира доказателства за некоректно поведение от страна на супермаркетите и големите магазини за нехранителни стоки, става ясно от отговора на европейския комисар за вътрешния пазар и услугите Мишел Барние до Ивайло Калфин.
Още: Мащабните мита на Тръмп веднага повлияха на цената на петрола
Още: Само един зеленчук поевтинява: Цени и тенденции при храните
Калфин се обърна към Комисията през март с искане да се предприемат мерки, след като беше сигнализиран от професионалното сдружение на работодателите Съюз „Произведено в България”, че супермаркетите у нас поставят неизгодни условия на производителите и доставчиците си, които често ги водят до разорение, съобщават от пресцентъра на Ивайло Калфин.
Евродепутатът се позовава на проучване на „Произведено в България”, което показва, че под 20% от стоките, продавани в големите вериги, са български. Като основна причина за този дисбаланс се посочват нелоялните търговски практики. В частност търговските отстъпки, които се предлагат на вносителите на хранителни продукти, се различават съществено от тези за българските производители. Докато за първите те са 5-15%, за българските производители те са 20- 60%. По този начин малките производители и доставчици биват лишени априори от повече от половината от печалбата си.
В отговора си до Ивайло Калфин комисар Барние посочва, че Европейската комисия е започнала да събира доказателства за проблема с нелоялните търговски практики, за последиците от него и за възможните решения.
Още: Всички говорят за него: Какво е конвергентният доклад за еврозоната? (ВИДЕО)
Още: Митата на Тръмп - уловки: Колко ще плаща България и кои държави ги няма?
„Европейската комисия е наясно с нелоялните търговски практики във веригата за доставка на хранителни стоки и вредните въздействия, които това може да има върху икономически зависимите търговски партньори, много от които са малки предприятия”, пише комисар Барние до Калфин.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След стряскащите мита на Тръмп: Китай готви контрамерки
Още: Какви ще са реакциите на западни страни от новите мита на САЩ?
Специален фокус на проверката, която тече момента, е изследването на последиците от тези практики върху по-малките участници на пазара. Анализът на Брюксел ще разгледа различни варианти - от саморегулация до създаването на европейско законодателство, което да регулира условията на доставките за големите вериги. Ще се изследва и въздействието от доброволната инициатива за въвеждане на добри практики в търговията, която се прилага в някои европейски членки. Резултатите от оценката на въздействието ще са известни през лятото.В момента Европейската комисия е обявила и обществена поръчка за възлагане на изследване, което да изясни дали концентрацията на продажбата на храни на дребно влияе върху избора и върху иновациите в хранителните продукти.