Европейската комисия обърна внимание на практиката в България банките да вадят автоматично изпълнителен лист срещу длъжници, просрочили падеж.
Още: Ето кои са най-големите износители на алкохол в Европейския съюз
Още: ОББ: Индустриалното производство и строителството със спадове
Според ЕК България трябва да преразгледа законодателството си и то да съответства с правото на ЕС - за неравноправните клаузи в потребителските договори (Директивата за неравноправните клаузи в потребителските договори, Директива 93/13/ЕИО). Директивата защитава потребителите срещу неравноправни клаузи в договори с търговци, включително доставчици на финансови услуги т.е. банки. Правилата на ЕС гарантират също така, че тези неравноправни клаузи не са обвързващи за потребителите и те разполагат с ефективни средства за правна защита срещу тях при разумни условия.
Съгласно съдебната практика на Съда на Европейския съюз това означава, че националните съдилища са задължени да преценят неравноправния характер на договорните условия ex officio, тоест дори ако потребителят не повдигне въпроса. Брюксел констатира, че в момента в България заповедите за изпълнение и заповедите за незабавно изпълнение се издават без съществени проверки от съдилищата и може да се оспорва само при много строги условия. По-конкретно, някои кредитори, като например банки, могат да получат заповеди за незабавно изпълнение почти автоматично, като потребителите разполагат с много ограничени възможности, за да предотвратят или да оспорят изпълнението, базиращо се на несправедливи договорни условия.
Ако България не изпрати удовлетворителен отговор в рамките на следващите два месеца, Комисията може да издаде мотивирано становище по този въпрос.
Още: САЩ ще увеличат доставките на втечнен газ за Европа
Още: Възможно е още от лятото цените да са и в лева, и в евро