Имаме поредна ефективна крачка за двойния стандарт с храните. Европейската комисия (ЕК) одобри предложения от България пилотен проект за справяне с двойния стандарт в храните и напитките. Това заяви на пресконференция евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев, който заедно с колегата си Андрей Новаков представи напредъка по българското предложение, предаде БГНЕС.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
Вече ще има българска програма на стойност 1.3 млн. евро, която ще подпомага всички потребителски организации, които да се борят с двойните стандарти. Става въпрос потребителските организации да имат финансиране, за да правят проучвания в сертифицирани лаборатории - дали на даден продукт му липсва нещо. Тези организации вече ще могат и да водят потребителски искове, посочи Радев.
„Радвам се, че решението дойде от нашата страна. Потребителските организации ще могат да ползват парите за информационни кампании, за тестове, за сътрудничество по сходни проекти със съседни страни. Очакваме събраните данни от реализацията на проектите да послужат за въвеждане на минимални стандарти в ЕС“, коментира Андрей Новаков.
Очаква се изготвянето на същинската законодателна рамка да започне от началото на 2019 година, а събирането на първите проекти - от края на следващата година. Двойните стандарти са огромен бич за ЕС. Ние ще направим всичко възможно да бъдат уеднаквени критериите при храните, особено в Източна Европа. Следващата стъпка е при козметиката, добави още Новаков.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
„До преди няколко години Европейската комисия отричаше въобще да има двоен стандарт, но след многобройните изследвания и писмени въпроси, които задавахме на ресорните комисари, това се промени. Призна се, че има двоен стандарт между храните в Източна и Западна Европа. Искаме да се определи единен стандарт на храните и напитките в ЕС и ако може, да има и централен орган, който да следи за спазването на този стандарт, така че да може гражданите на различните страни на ЕС да могат да имат достъп по еднакво качество храни", посочи Емил Радев, цитиран от агенция "Фокус".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
„Изпълнението на тези пари започва формално на 1 януари 2019 г., когато влиза в сила новият бюджет. Надявам се през последната четвъртина на годината да бъде обява процедура по подаване на проекти, така че всяка една организация да може да го направи“, допълни Андрей Новаков.
Чумата по дребно-преживните животни
Европа на 100% е ангажирана с проблема с чумата по дребните преживни животни в България, коментира още Емил Радев.
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
„Европа даде отлична оценка на действията на българските власти за чумата и ще поеме 75% от обезщетенията, които ще бъдат изплатени за загубите на българските стопани. Така че Европа и Европейският съюз са ангажирани на 100% с този проблем“, обясни евродепутатът относно заразата в Странджанско.