Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕК: Безработицата измъчва България, българите пестят и не харчат

05 май 2014, 13:57 часа • 32483 прочитания

Растеж от 1,7% за тази година и 2% за 2015 година предвижда Европейската комисия за България в пролетната си прогноза за икономическото развитие на ЕС.

Според доклада на ЕК растежът ни през 2013 е 0,9%, докато след ревизията на данните се оказва, че през 2012 година икономическият ни ръст е 0,6%.

Като слаби места на икономиката ни Брюксел посочва трудовият пазар и вътрешното потребление. От ЕК са загиржени, че в страната ни има пик на безработицата през миналата година – около 13% от трудоспособното ни население е било без работа. Има свиване на безработицата, признават от Брюксел, но с едно важно уточнение – причината е във все по-застаряващото население и липсата на млади хора, които да работят. Продължават съкращенията в промишлеността и строителството, докато при селското стопанство има добра реколта и това позволява наемането на нова работна ръка.

Потребителското доверие в България се повишава, но тепърва то трябва да бъде превърнато в потребление, посочват европейските експерти. Показателно е, че през 2013 година се наблюдава свиване от 2% на потреблението у нас и то въпреки повишената покупателна способност на домакинствата и увеличението с 9% на пенсиите през април 2013 година.

Според прогнозата на ЕК през тази година българската икономика ще страда от дефлация – 0,8%, а догодина ще имаме инфлация от 1,2%. 0,2% от този ръст ще се дължи на износа на тютюн. Освен това цените през тази година ще падат – особено на храните и на електричеството, главно заради задържането на цената на тока, но догодина можем да се готвим за поскъпване. В енергийния сектор рискът от зависимостта от Русия си остава висок. Очаква се обаче да има възстановяване на нивото на инвестиции в частния и публичния сектор, главно заради по-бързото усвояване на европейските фондове. Основна причина за прогнозираната възходяща крива на инвестиции е увеличаващото се ниво на депозити в банките, които дават по-голяма ликвидност на банковата система.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес