Три лева за бройка – толкова достигна цената на марулите в Поликраище, което предизвика страхотни караници сред търговците. Освен марули, няма още български домати и краставици от оранжериите.
Спрямо миналата година цената на марулите е скочила до шест пъти. Производителят Данил Стефанов заяви, че още около Великден цената е била два лева, което е рекорд за последните 15 години. Той обяснява, че производителите са засяли масово по-малко марули, защото миналата година ги изкупували за по 15 стотинки на бройка.
Според производителите причината е в студеното време тази пролет. Повече разход за отопление трябваше да има, казват производителите.
Въпрос на пазарна икономика – предлагане и търсене, коментира заместник-министърът на земеделието и храните Васил Грудев пред Нова телевизия. Грудев отрече, че например испанските марули имат предимство заради субсидии. Той смята, че причината е в себестойността. По думите му Испания навремето е помогнала за развитието на сектор „Земеделие”. В първите седем години от членството ни в ЕС заради Общата селскостопанска политика развитието беше за зърнопроизводителите, призна Грудев. Сега усилията се съсредоточавали в производството на плодове и зеленчуци, добави той.
С около пет-шест пъти ни е намалена субсидията за плодове и зеленчуци, отвърнаха производителите от Поликраище. Намалението е от тази година, защото не можем да си платим горивата. С около 20% по-скъпи ще са доматите и краставиците, като българският домат ще е около 3 лева на едро, а розовият – 4-5 лева, казват производителите.
Абсолютно невярно твърдение, опонира Грудев. През миналата година ставката на декар за плодове и зеленчуци е 30 лева. Сега ставката е 157 лева, заяви заместник-министърът на земеделието. Производителите обаче заявиха, че три години вземали помощ за качествена продукция. Субсидията се даваше, защото в предния програмен период нямаше помощ от ЕС за плодове и зеленчуци. Тази помощ за качество обаче вече я няма. Грудев отговори, че това е частен случай, а принципната сметка е увеличена пет пъти.