Майките-студентки, на които държавата плаща еднократна помощ в размер на 2880 лв., са намалели драстично тази година. Причината са новите по-строги правила от лятото на миналата година, по които социалните служби дават парите.
От януари до октомври сумата за отглеждане на дете са получили 665 студентки. Те са взели малко над 1 млн. лв. За сравнение миналата година те бяха над 4300, а изплатената сума - 12 млн. лв. Преди да бъдат променени правилата в закона, майките бяха близо 8000. От миналата година парите се дават, ако майката (или осиновителката) не е осигурена, а сумата се изплаща на два пъти, като втората половина се дава при записване на следващия семестър в университета. Преди това много майки се записваха фиктивно само за да получат парите, а след това не продължаваха да следват, пише в. "Сега".
Данните са от отчета на социалното министерство към края на октомври, написан заради оставката на кабинета. Според отчета друга реформа в политиката за подпомагане на семействата също е намалила броя на децата, за които се получават месечните помощи. Детски вземат малко над 443 хил. семейства за близо 685 хил. деца. Децата са с 56 хил. по-малко, а семействата - с близо 50 хил. Причината е, че вече се вземат доходите и на двамата родители независимо дали имат брак или не, ако живеят на един адрес. Другата промяна - за увеличаване на доходния критерий на 400 лв. (от 350 лв.) на човек от семейството, явно не компенсира първата, въпреки че социалните твърдят, че анализ за ефекта от двете промени не са правили.
От началото на тази година бе въведена и нова помощ за жените, които осиновяват деца. Сумата от 250 лв. е еднократна и се отпуска без значение от доходите, като към края на октомври е изплатена за 376 осиновени деца.
По-малко първолаци са получили помощта от 250 лв., макар че децата са се увеличили. Почти 33 700 деца са получили парите, а м.г. бяха 45 хил. деца.