Това, което се предлага, не е ново за българската система. Така бившият служебен министър на икономиката и енергетиката от 2013 година Асен Василев коментира предложенията на президентството за модернизация в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост.
Още: Държавата тупа топката с хартиената фабрика в Стамболийски
Още: Производителите на грозде получиха над 1 млн. лв. за борба с вредителите
Според Василев, много тежък ангажимент е постепенното затваряне на въглищните централи. За България това значи драстично увеличение на енергията от ВЕИ, а от друга страна да се лишим от най-големия независим чисто български енергиен източник, посочи бившият министър. По думите му пред БНТ, най-сериозният проблем е нощното потребление – при сегашните параметри, без въглищните централи нощем задължително ще купуваме ток от чужбина.
Като решение Василев посочи проект за разширение на ПАВЕЦ "Чаира", който сега работи само между 4 и 6 часа. Идеята е да се ползват по-добре такива каскадни язовири. Друго предложение – проект за ВЕЦ на река Дунав, с мощност 1800 мегавата. Той може да се направи с нови турбини, които се потапят и няма нужда от дига – тези турбини са сертифицирани от Европа. Подобен ВЕЦ може постоянно да подава мощност, която да се равнява на 80% от мощността на АЕЦ "Козлодуй".
Василев е категоричен – в окаяно състояние са язовирите за поливни нужди. Предлагаме да не се взема водата – всичките ни предложения са за каскади, които работят, обясни Василев. Решението е при каскади тип ПАВЕЦ, водата да се връща обратно към горния язовир и да се ползва пак, а не както е сега.
Още: Германско издание: Защо гръцката икономика се справя удивително добре?
Още: Последни данни: Къде е България по благосъстояние и БВП на човек в ЕС?
Друга визия – геотермални източници в Дунавската равнина. Топлината не е особено висока, но вече има технологии, които позволяват използването, сигурен е Василев, който даде пример с Турция. Има геотермален източник с 12 000 мегавата в тази равнина, подчерта бившият икономически министър. В момента мощността на абсолютно всички централи в България, включително АЕЦ "Козлодуй", е кажи-речи толкова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ОББ: Услугите и строителството дърпат икономиката
Още: Цената на природния газ в Европа пресече психологическа граница
За финал Василев подчерта, че не е необходимо да се прави АЕЦ "Белене" при всички изброени от него възможности. Имаме шанса за 100% българска енергия, тя да не нарушава еконормите на ЕС и да не е скъпа, каза бившият служебен министър. Това са проекти на България, не на някой, убеден е той.
Още: Президентът иска чрез технологии да направи работата на правителството по-прозрачна