Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Дори "приятелските" страни не искат да инвестират в Русия

07 февруари 2025, 17:06 часа • 704 прочитания

Надеждите на Кремъл, че „приятелски“ държави ще заменят западните инвеститори, се оказаха напразни. Обемът на чуждестранните инвестиции в Руската федерация продължава бързо да намалява и към октомври 2024 г. е спаднал до минимума за последните 15 години, сочат статистическите данни на Централната банка на Русия. По данни на регулатора - през първите три тримесечия на миналата година чуждестранните инвеститори са изтеглили още 44 млрд. долара преки инвестиции от реалния сектор на икономиката, а общият им обем е спаднал до 235 млрд. долара.

Още: Reuters: Ножът за руската икономика върви към кокала, Путин се страхува все повече

Преките чуждестранни инвестиции са се сринали наполовина

През 2023 г. Русия е загубила 80 млрд. долара преки чуждестранни инвестиции, а през първата година на войната, която Кремъл подпали в Украйна - 138 млрд. долара.

Преди нахлуването в Украйна преките чуждестранни инвестиции в Руската федерация са възлизали на почти 500 млрд. долара, а сега са се сринали наполовина - с 262 млрд. долара.

Снимка: Getty Images

Няма пари от БРИКС

Въпреки че руският диктатор Владимир Путин говори за „максимална отвореност“ за инвеститорите от страните от БРИКС и ги призова да вложат „капитал“ в Русия, статистиката на Централната банка не регистрира приток на пари. Това свидетелства за нарастващата изолация на руската икономика, отбелязвва Янис Клуге - научен сътрудник в Германския институт за международни изследвания в областта на сигурността, цитиран от The Moscow Times.

Още: Надежда за Украйна: Путин съсипа Русия с кредити заради нуждата от оръжия

Например властите на Китай - най-големият търговски партньор на Русия - забраниха на местните компании да инвестират в руския нефтен и газов сектор, отказаха да инвестират в проекта „Силата на Сибир 2“ и наредиха на автомобилните производители да не строят заводи в Русия.

"Неприятелите" инвестираха най-много в Русия преди войната

Преди войната три четвърти от преките чуждестранни инвестиции в Русия бяха осигурени от страни от „неприятелския“ списък, чиито инвестиции бяха прекратени след въвеждането на санкциите и контрасанкциите. България също е неприятелска на Русия държава - това обяви режимът на Кремъл след началото на войната в Украйна.

Още: Путинова Русия ни счита за държава, която не спазва традиционните руски ценности

Снимка: Getty Images

В добива на полезни изкопаеми и преработващата промишленост - отрасли, които осигуряват 50% от БВП на Русия и 40% от заетостта - така наречените „врагове“ инвестираха сума, равна на 20% от всички дълготрайни активи. Делът им е още по-висок в търговията (равен на 80% от дълготрайните активи), финансите (почти 70%) и в научно-техническата промишленост (40%), според анализаторите на "Локо-Инвест".

В същото време на Китай се падат едва 3,3 млрд. долара преки инвестиции в Руската федерация, или 0,66% от общия обем, на Индия - едва 613 млн. долара, или 0,012%, а инвестициите от Бразилия и Южна Африка са толкова незначителни, че не са включени в статистиката на Централната банка на Русия.

Още: BBC: Инфлацията в Русия расте, всичко е по-скъпо - централна тема за руския печат (ВИДЕО)

Риск от конфискация

Активите на западните инвеститори, останали в Русия, са застрашени от конфискация - правителството се готви да внесе в Думата законопроект, който ще създаде механизъм за конфискация на частна собственост в отговор на замразяването на резервите на Централната банка на Руската федерация в западните страни.

Според документа практиката на конфискация ще бъде разширена и ще обхване всички държави, които са наложили санкции срещу Русия, съобщи Reuters, позовавайки се на свои източници.

Още: Русия може да се изправи пред вълна от корпоративни фалити

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес