Всяко ново нещо стартира трудно и крие рискове. Организираният за първи път младежки форум „Аз, инженерът” обаче донякъде опроверга тази истина. Той се проведе (всъщност – провежда се, тъй като ще продължи до 17 часа) днес в Интер Експо Център, а целта му бе да предостави възможността на студенти инженери и млади вишисти да се запознаят с вече успели в занаята хора и да почерпят знание от опита им.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
„Нядяваме се лекторите да ви вдъхновят и да се поучите от тях. Днес имате уникална възможност да поговорите очи в очи с успели инженери и да почувствате какво е да си на тяхно място”, каза при откриването Теодора Зарева от Wishbox (един от организаторите). Водещ на събитието бе ученикът Любомир Янчев, който вече е известен в техсредите, тъй като създаде система за "умно" управление на уреди в дома. (Интервюто ни с Любо прочетете тук)
Много от най-големите компании – както български, така и световни с българско представителство у нас – бяха изпратили свои представители като лектори на събитието. Те разказаха на младите специалисти личните си истории – какъв е бил пътят към успеха им, представиха фирмите си и възможностите за стаж и работа в тях и дадоха ценни съвети за това какво трябва да направи човек, за да се реализира успешно в инженерната сфера.
„Все повече големи компании се стремят да влияят върху развитието на пазара на труда. Инвестирайки в студенти, те печелят лоялни служители. Добрите компании просто търсят добри хора, не ги интересува само опита”, заяви по време на своето представяне Кристина Стоицева от световния софтуерен гигант VMware. Съветът, който даде на младежите в залата, бе да не се притесняват от интервютата за работа, а да използват, за да научат повече за фирмите, в които искат да работят.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
По време на първия панел бе представен проектът Sofia Tech Park, компании като Euromarket Group и Globul. Практични съвети за това как българска компания може да постигне световен успех дадоха Петър Митев от Chaos Group – фирма, разработила софтуер, който в използван във филмите „Железният човек”, „Отмъстителите” и др., както и Ивайло Пенчев от Walltopia – българска фирма, която е световен лидер в изграждането на изкуствени стени за катерене.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Голям интерес предизвика представянето на ученика-изобретател от Русе Атанас Атанасов, който заедно със свои връстници е създал таблет за незрящи хора.
Интересни презентации ще чуят гостите и на втория панел, сред които на Българската академия на науките, Техническия университет, различни стартъпи и познати дружества.
Атракция на събитието бяха и щандовете-работилници на различните компании, на които посетителите можеха не само да разговарят с инженерите, а и да видят най-новите продукти и технологии, предлагани от фирмите. Роботи, пъзели, помпи, технологии за виртуализация и за стратосферни емисии бяха само част от интересните предложения.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Форумът продължава до 17 часа днес.