До две години ще бъдат въведени индивидуални договори с ВиК дружествата, съобщиха днес от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. От регулатора обаче смятат, че това няма да реши проблемите със сметките за вода, тъй като са необходими промени в Закона за етажната собственост.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Индивидуални договори между ВиК операторите и абонатите поискаха неправителствените организации, които участваха в общественото обсъждане на новите единни за всички ВиК-дружества общи условия.
Любомир Кирилов от "Зелени алтернативи" посочи: "Независимо колко хартия ще отиде, ние сме приели Директивата, тя е в сила. Ние сме европейска държава в Европейския съюз".
Членът на ДКЕВР Милена Миланова обясни, че преминаването към индивидуални договори ще става постепенно.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Проектът за нови общи условия на ВиК операторите е изготвен от 51 дружества и вече беше приет на закрито заседание в регулатора преди дни. На общественото обсъждане в ДКЕВР днес липсваше представител на "Софийска вода". От регулаторната комисия обаче уверяват, че промените в общите условия на ВиК дружествата ще засегнат и клиентите на "Софийска вода".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Единствената разлика, която може да бъде в тези общи условия, е да се вземе пред вид само това, че те са концесионер, обясни коментира Илиан Илиев от ДКЕВР.
На заседанието баха обсъдени и общите условия за предоставяне на ВиК услугата.
Надвзетите от ВиК пари за студена вода ще бъдат възстановявани на потребителите с начислена лихва. Ако има разлика от 20% между показанията на общия водомер и индивидуалните, то ВИК фирмата до 7 дни трябва да уведоми етажната собственост. Разликата обаче ще бъде платена от абонатите, като се разпредели върху броя членове на домакинство. Граджданските организации се обявиха против, а ДКЕВР обясни, че проблемът не е на ВиК, а на неизрядните клиенти, информира БНТ.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС