Винетните такси да бъдат годишна, тримесечна, месечна, седмична и уикенд, решиха депутатите. Винетките ще бъдат електронни и ще важат от деня, посочен като начална дата при заплащането им.
Още: Драстична промяна: КЕВР утвърди цената на природния газ за април
Още: Втората най-голяма въглищна централа у нас спира - без съкращения, но и без визия за бъдещето
Минималната пътна такса, която се дължи за ползване на платената пътна мрежа, е тази за уикенд винетка, според приетите окончателно промени в Закона за пътищата.
Винетките ще се заплащат след деклариране на регистрационния номер на превозното средство и ще важат само за него. В случай на прехвърляне на собствеността на превозното средство, винетката ще запазва валидността си. На винетката ще бъде регистрационният номер на пътното превозно средство, категорията му, датата на плащане и валидността.
Винетна такса ще се заплаща от МПС за превоз на пътници и за превоз на товари, както и такива с повишена проходимост. Ако към превозното средство има ремарке и за него ще се заплаща винетна такса.
Още: Какви са най-търсените жилища в София: Изненадващи данни
Още: Още една европейска страна се раздели с въглищата
С направените промени в Закона за пътищата предстои и въвеждането на смесена система за таксуване на различните категории пътни превозни средства. Размерът на таксите за движение по платената пътна мрежа ще се определя от министрите на финансите и на регионалното развитие.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Обрат с инфлацията: Нови данни за еврозоната
Още: Продажбите на Tesla във Франция се сринаха с огромен процент
Електронната система за събиране на пътните такси ще се поддържа от Агенция „Пътна инфраструктура", които ще могат да се заплащат по електронен и банков път, както и на определените за това пунктове. АПИ ще определи и къде да бъдат разположени терминалите за самотаксуване.
Тол системата трябва да заработи на 16 август 2019 г., а винетките стават електронни от 1 януари 2019 г.