Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Делян Добрев: Ще се наложат ограничения при спиране на газа

26 ноември 2015, 20:00 часа • 4659 прочитания

"От газовото хранилище в Чирен могат да се точат до 4-5 млн. кубика газ дневно, а от Гърция могат да идват още максимум 2. В същото време консумацията на синьото гориво у нас вчера е била 9 млн. кубика. При някакви сътресения и спиране ще трябва да ограничим някои от консуматорите".

Това каза в студиото на „Лице в лице”  по bTV председателят на енергийната комисия в парламента Делян Добрев.

Той призна за рисковете след спирането на руските газови доставки за Украйна, след като преди това коментираше, че не очаква проблеми, тъй като ситуацията в момента е много по-различна от тази при предишното мащабно спиране от 2009 г., когато икономиката ни понесе сериозни щети.

На този етап спадане на налягането няма, тоест Украйна не използва транзита за своята икономика.

„През 2009 г. Украйна имаше само един източник – Русия. В момента Украйна от повече от година има алтернативни източници на газ – повече от 50% идват през Полша и Словакия”, посочи Добрев и допълни, че украинските хранилища са с пълен капацитет и са 30 пъти по-големи от Чирен.

По думите му преди 6 години страната ни не е имала договор за реверсивни доставки с Гърция и възможностите за използването на Чирен са били по-ограничени.

Добрев отбеляза, че в момента основен проблем е, че няма алтернатива. „Връзките (със съседните държави – б.р.) дори да ги има, няма газ”, посочи бившият енергиен министър, който припомни, че каспийският газ ще стигне до Европа чак през 2019 г., а втечненият не дава достатъчно конкурентна цена.

„Най-голямата енергийна сигурност са находища в България”, подчерта депутатът от ГЕРБ. Той напомни, че през 2012 г. е бил сключен договор за проучване на черноморския блок „Хан Аспарух”, като до момента са направени изключително подробни проучвания и през февруари ще има проучвателен сондаж.

Добрев посочи, че в румънския блок, който е по-малък от нашия, са били открити 84 млрд. кубически метра газ, който би стигнал за нуждите на България за 25 години напред.

До няколко седмици се очаква подписване на договор за проучване на още един блок – „Силистар”.

Припомняме Ви, че вчера на извънредна пресконференция министърът на енергетиката Теменужка Петкова заяви, че "не е на лице никакъв риск за газопреносната ни система и сигурността на доставките".

„Във връзка информацията, че Русия преустанови доставките за природен газ за Украйна беше сформирана оперативка в Министерството на енергетиката. Към настоящия момент не са на лице основания за промяна в режима на работа на националната и транзитна газопреносна мрежа. Налягането на газ е съобразно договореното", каза Петкова

Изявлението на министър Петкова дойде на фона на информацията на премиера Бойко Борисов, който заяви, че налягането по газопровода до България е спаднало.

"Факт е, че от вчера (24.11. - бел. ред.) налягането е паднало по тръбите. Но, така или иначе сме взели мерки да не пострадаме. В края на краищата, това е бизнес. Русия трябва от някъде да изкара пари, а това не са малко пари, така че, според мен, те ще продават газ", каза от Пекин Борисов.

 

 

 

 

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес