Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Даниел Лорер: Антиинфлационният ни пакет не е самоцел

17 май 2022, 08:34 часа • 1619 прочитания

Антиинфлационният пакет от 2 млрд. лв.,  който "Продължаваме промяната" предлага за обсъждане не е самоцел, а необходима грижа за българските граждани и българската икономика. Не бива да има изненада или спекулация, че реагираме на настоящата ситуация, а това е идеология на правителството.

Това заяви министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер пред БНТ. 

Мерките могат да влязат, след като коалиционните партньори ги приемат, като част от тях могат да имат и законодателен ефект. По думите му доходите на хората трябва да нараснат над размера на инфлацията, за да няма чувство за обедняване. в хазната има достатъчно пари, за да си позволим мерките.

"На нас ни се иска това да е последният антиинфлационен пакет. Възможно е с лед няколко месеца ситуацията да предполага още, но ако конфликтът в Украйна започне да се стабилизира, тогава икономическата ситуация в цял свят ще започне да се стабилизира", коментира министърът на иновациите и растежа. Тезата му е, че при овладяване на ситуацията от украинската армия вече цената на войната ще се предвижда и калкулира по-плавно в цените на всички стоки т.е. светът ще свикне.

Макар с прохождащи бебешки стъпки, намираме правилния тон да работим едни с други, оцени Лорер работата на четворната коалиция. 

Даниел Лорер определи като една палава теза твърденията на опозицията, че властта харчи много, а управляващите инвестират в бъдещето на България. Бюджет 2022 подпомага най-слабите в населението, но инвестира и българската икономика. 

Лорер посочи, че българската икономика нараства през първото тримесечие.

Пенсионерите са грижа на правителството още от първия им ден. Ние започнахме интензивно да повишаваме техните доходи, за да може достойно да изживеят старините си, каза Лорер. 

Даниел Лорер уточни, че основната цел на "Продължаваме промяната" е основната данъчна ставка да не се пипа. Данък ДДС може да се пипа само и единствено в онези сегменти, в които крайната цена може да се усети от крайния потребител. Цената на хляба трудно може да бъде променена с променено ДДС и властта не вижда икономическа обоснованост да се намалява цените на нерегулираните стоки. 

Той уточни, че социалните партньори имат диалог с правителството какъвто не е имало отдавна.

Още: „Маркет линкс“: Доверието към правителството е спаднало с 19%

Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес