За 6 регионални дружества увеличението на цените на ВиК услугите ще е драстично - с над 20% спрямо сегашните - в областите Сливен, Видин, Габрово, Враца, Хасково и Ловеч. Това стана ясно след заседанието на КЕВР днес по изчисления на регулатора, предаде БГНЕС.
Още: Винетките няма да поскъпнат от 1 април, правителството определи нова дата
Още: Кола, камион или МПС по избор: Така ли таксува тол системата? Нагледен експеримент (СНИМКИ)
В още 8 регионални дружества се предвижда увеличение под 10% спрямо действащите цени на ВиК услуги за 2023 г. - в областите Кюстендил, Шумен, Перник, София - област, Силистра, Стара Загора, Варна и Плевен.
"Изменението на цените на ВиК услугите е законово и икономически обосновано. Ако Комисията се съобрази с някои популистки искания за запазване на сегашните цени, това означава да наруши съзнателно редица изисквания“, заяви председателят на КЕВР доц. Иван Иванов. Като напълно необосновани и опасни той определи исканията Комисията да не се съобрази с тези обективни фактори. "Ако това се случи регулаторът ще постави целия воден сектор в риск и осигуряването на жизнено важните услуги за потребителите ще бъде застрашено. Ние това не можем да позволим“, подчерта той.
Още: ВиК Бургас оттегли предложението си за по-ниска цена на водата
Още: Митата на Тръмп върху Европа: Ефектите за България в цифри
Още: Тревожна прогноза: Ръст на фалитите у нас предричат експерти
За участие в откритото заседание Комисията покани представители на всички ВиК дружества с одобрени бизнес планове, като се отзоваха единствено ВиК Русе, Лукойл Нефтохим Бургас, ВиК Смолян, ВиК Хасково, ВиК Пловдив, ВиК Шумен, ВиК Верила Сървиз и ВиК София област.
Представителите на ВиК дружествата подкрепиха като обосновано предложеното повишение на цените на услугите, което отчита повишените разходи и натрупаната инфлация.
Още: Паркирай бързо и удобно с My Fibank
Още: В кои сектори обявите за работа растат драстично: Актуални данни
Омбудсманът е против по-високите цени
Представителят на Омбудсмана възрази срещу повишаването на цените и заяви, че определянето на нивото на социална поносимост следва да се извършва въз основа на надеждни данни. От Гражданска платформа „Изправи се.бг“ също възразиха срещу изменението на цените. Според организацията социалната поносимост не е отчетена въз основа на реални данни. Възражения срещу предлаганото изменение на цените на услугите имаха и представителите на общините Разград и Ловеч.
Още: Диана Ковачева се интересува от "водните помощи"
Още: Електрохолд откри лятната си стажантска програма
Още: Проектът Be Ready и как онлайн платформа помага на градовете да се справят с топлинните острови
В 14-дневен срок участниците в общественото обсъждане могат да внесат писмени становища по проекта за решение за изменение на одобрените с бизнес плановете цени на ВиК услуги за 2024 г. Окончателно решение регулаторът ще приеме на закрито заседание на 22.12.2023 г.