Българската аграрна камара (БАК) настоява за спешни реформи в подкрепа на българските производители и улеснен достъп на потребителите до български храни. Това бе основна тема на кръгла маса с участието на народни представители, държавни органи, синдикати, представители на браншови организации, науката и гражданското общество. БАК, която представлява интересите на над 13 000 стопанства, повдигна въпроса за неравнопоставеността на местните фермери спрямо търговските вериги и необходимостта от законодателни промени.
"Темата за достъпа на българските храни до пазара е от първостепенно значение за БАК още от създаването на Камарата. През 2024 г. подписахме споразумение, което подчерта необходимостта от закон за българските храни. Днешната дискусия е възможност да обсъдим реализацията на тези идеи“, заяви съпредседателят на БАК - Илия Проданов.
"Всички говорят за цени, но малко се говори за ролята на българските производители на родния пазар. Тук сме, за да обсъдим вижданията си и да предложим конкретни насоки за законодателни промени“, подчерта Симеон Караколев, съпредседател на БАК.
Основни проблеми:
- Асиметрия на цените – българските производители продават на ниски изкупни цени, докато крайните потребители са принудени да плащат значително повече заради политиките на търговските вериги.
- Нелоялна конкуренция и порочни практики – наличието на нерегламентирани пазари, в които нерегистрирани търговци се представят за земеделски производители и оперират без касови апарати, изкривява пазара. Различни нелоялни търговски практики по цялата верига на доставки допълнително усложняват ситуацията.
- Дисбаланс в агрохранителната верига – българските производители са поставени в неизгодна позиция спрямо големите търговски вериги и дистрибутори, които диктуват условията на пазара. Липсата на равнопоставеност води до несправедливо ценообразуване и натиск върху производителите.
Още: Симеон Караколев: Фермерът трябва да предлага директно продукцията си
Възможни решения:
- Изменения в Закона за защита на конкуренцията с цел намаляване на нелоялните търговски практики.
- Изготвяне на Закон за аграрната камара и браншовите организации.
- Приемане на Закон за кооперирането.
- Разработване на Закон за правилата на доставка в агрохранителната верига.
По време на срещата Българската аграрна камара пое ангажимент за съставяне на становище, което да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. Целта е предприемането на конкретни действия за предотвратяване на тези проблеми.
Представителите на БАК и присъстващите организации се обединиха около мнението, че са необходими спешни мерки за запазване на мястото на българските производители на родния пазар. Те настояват за конкретни законодателни промени, които да доведат до по-справедливи условия за българските фермери и производители.
От организацията увериха, че ще продължат усилията, за да се осигури по-лесен достъп на българските потребители до висококачествени храни, произведени от български производители с местни суровини, на справедливи и достъпни цени. Организацията настоява още за адекватни условия за производителите, за да може българската храна да достига до пазара при прозрачни и балансирани търговски практики.