Храната продължава да бъде най-сериозното перо в бюджета на българина, сочат данни на Националния статистически институт, разпространени по повод 15 март - Световния ден на потребителите.
Още: Всички говорят за него: Какво е конвергентният доклад за еврозоната? (ВИДЕО)
Още: Митата на Тръмп - уловки: Колко ще плаща България и кои държави ги няма?
Според данните, които са за 2016 година, българинът харчи най-много от доходите си за хранителни продукти - 37,3%.
На второ място са разходите за жилище и битови сметки (17,3 на сто), а на трето - за транспорт (8,3 процента).
За здравеопазването отиват 6,7% от доходите. За свободно време, култура и почивка българинът отделя 5,8% от средствата си, за алкохол и цигари – 5,2%, за други стоки и услуги – 5,1%, за жилищно обзавеждане и поддържане на дома – 4,5%, а за дрехи и обувки – 4,4%, показват още данните
Още: След стряскащите мита на Тръмп: Китай готви контрамерки
Още: Какви ще са реакциите на западни страни от новите мита на САЩ?
Средно на лице от домакинство българинът изяжда 88 кг хляб годишно, 45,6 кг месо, 27,5 кг кисело мляко, 70 кг зеленчуци и 49 кг плодове. За година българинът изяжда средно 140 яйца.
27,3 литра е консумираният алкохол средно на лице от домакинство за 2016 година. Бирата е най-предпочитана, следвана от виното и за изненада – ракията е на трето място.
Още: Канадският премиер каза какво ще се случи със световната търговия след митата на Тръмп
Още: "Денят на свободата" може да се превърне в "Ден на инфлацията": Предупреждение
Историята на Световния ден на потребителите започва през 1962 г., когато тогавашният американския президент Джон Кенеди за първи път поставя въпроса за необходимостта от защита на потребителските права в реч пред Сената. Той формулира и четирите основни права на потребителя: правото на безопасност, правото на информация, правото на избор, правото да бъдеш чут.
От 1991 г. Денят на потребителя се отбелязва и в България.