България няма да влезе в еврозоната от 1 януари 2024 г. Това съобщи министърът на финансите Росица Велкова.
На заседанието на Еврогрупата в началото на седмицата България не е била изслушана за готовността ѝ, макар точката да е била в дневния ред. "Причината е, че България изостава с приемането на съответното законодателство, а също и не отговаря на критерия за инфлацията", отбеляза Велкова.
"В контекста на проведените разговори с изпълнителния заместник-председател на Европейската комисия Валдис Домбровскис и с Паскал Донъхоу, председател на Еврогрупата, се взе решение, че България няма да подава в края на февруари конвергентен доклад, защото не сме изпълнили ангажиментите по присъединяването към Валутния механизъм II и имаме несъответствие в критерия за инфлацията", обясни Велкова. Още: Възможно е да се отложи приемането ни в еврозоната: Владимир Сиркаров в „Отговорите“
"При условие, че сега в края на февруари не подаваме конвергентен доклад, срокът за присъединяване към еврозоната – от 1 януари 2024 г., не остава", заяви министърът.
По отношение на новия срок, за който, по думите на министъра са водени проучвателни разговори, ако през юни – юли България покрие критериите, би могло да подадем веднага доклад, в момента, в който покрием критериите, а не да изчакваме редовния доклад, извършван на всички страни в началото на 2024 г. Според нея това означава, че ако съответстваме на критериите и подадем конвергентен доклад и има подкрепата на държавите членки, бихме могли да бъдем присъединени към еврозоната в срок не по-късно от 1 януари 2025 г. Още: Мнение: Цените на храните трябва да паднат, за да влезем в еврозоната
Министърът уточни, че няма пречка присъединяването да стане от дата, която е различна от 1 януари – би могло да бъде дата, която не е 1 януари 2025 или 2026 г., а първо число на месец от 2024 г.