Селскостопанският сектор, един от най-основните икономически сектори за растежа и международната търговия, е постоянно застрашен, независимо дали става въпрос за сътресенията от изменението на климата или за сътресенията, причинени от пандемичната криза, и разбира се, през последните месеци е изправен пред последиците от войната в Украйна.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Според изследване на Университета "Потомак" във Вашингтон най-широко разпространените селскостопански продукти в света са кравето мляко, захарната тръстика, царевицата, пшеницата и ориза. Най-големите производители на хранителни продукти в света са Китай, САЩ, Русия, Бразилия и Индия, които са и сред 10-те най-големи държави по отношение на износа.
България е сред най-големите европейски износители на слънчоглед, според предоставените данни на университета.
Европейските страни са сред водещите експортни сили при свинското месо - Испания, Германия, слънчогледовите семена - Румъния, Русия, България, кравето мляко - Германия, Чехия, Великобритания, доматите - Испания и Нидерландия, ябълките - Италия, а при ечемика - Франция, Украйна и Русия.
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Благодарение на глобализацията и експортната мрежа около две трети от продуктите, които се считат за основни в националните кухни в международен план, имат първоначален произход от отдалечен регион. Показателно е, че доматите произхождат от Андите, но най-големите производители на домати днес са Китай, Индия и Турция, а най-големият износител е Нидерландия, като те са основен компонент на националната кухня в страните по света.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Селскостопанският сектор съставлява 4,3% от световния БВП, като през 2020 г. стойността му е 3,6 трлн. долара, което показва увеличение с 2,54 трлн. долара за двадесет години. Трите региона, които са развили производството си в най-голяма степен през този период, са Южна Америка, Африка и Азия. Производственият капацитет на Азия почти се удвоява - от 3,3 млрд. тона до 5,1 млрд. тона през 2020 г., а на Южна Америка се покачва от 748 млн. тона до 1,4 млрд. тона.
Според изследване на Университета „Потомак“ най-изнасяните селскостопански продукти в света са пшеница, ориз, соя, царевица, ечемик, рапично масло, палмово масло, слънчогледови семена и банани.
Също така сред 20-те най-изнасяни продукта е памукът, като Гърция е втората по големина експортна сила в света след САЩ с 274 000 тона годишно, пише БГНЕС.
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни
ОЩЕ: СТО призова страните да не блокират износа на ключови храни