България вече е договорила 40% от полагащите ѝ се средства от европейските структурни и инвестиционни фондове през настоящия бюджетен период (2014 – 2020 година) и е похарчила 7,5% от тях, сочи официалната статистика на ЕК. Става въпрос за съответно 4,7 млрд. евро и 874 млн. евро, като в тези средства влиза и националното съфинансиране. През периода 2014 – 2020 година директното финансиране от европейските структурни и инвестиционни фондове за България е 9,9 млрд. евро, а с националното средство парите се увеличават до малко над 11,7 млрд. евро.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Всъщност постижението на България е над средното за Европа. Досега средно в ЕС са договорени 36,5% (233 млрд. евро) от полагаемите средства и са похарчени 5% (31,799 млрд. евро). Общо средствата по европейските структурни фондове са в размер на малко над 639 млрд. евро.
Най-добре и бързо се договорят и усвояват средства по програмите за борба с младежката безработица. Средното ниво на договаряне в ЕС е над 75%, а България е договорила вече над 90% от полагаемите ѝ средства. На второ място е развитието на човешките ресурси, като там се почти колкото е средното ниво – договорили сме малко под 42% от средствата (719 млн. евро), а средното ниво за Европа е малко под 40%. При усвояването на средства от Кохезионния фонд обаче средното ниво в Европа е 36,7%, а в България – 30% (804 млн. евро).
Впечатление прави, че по отношение на развитието на селските райони още няма нито едно похарчено евро в ЕС, макар че са договорени средно над 30% от средствата. България изостава и тук – под 24% договорени средства. Най-малко средства като цяло в ЕС са договорени за рибарство – само 11,5% (917 млн. евро), а България не е договорила или похарчила нито едно евро!
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Най-напред в договарянето на средства са Белгия и Унгария - с малко над 63% договорени средства. Каква е картината в Румъния и Гърция – научете в Expert.bg
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.