Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Булгартрансгаз" и девет оператора от региона подписаха за качеството на газа

29 октомври 2024, 15:35 часа • 562 прочитания

"Булгартрансгаз" и операторите на газопреносни системи DESFA (Гърция), FGSZ (Унгария), Gas TSO of Ukraine (Украйна), ICGB AD (България и Гърция), Nomagas (Северна Македония), PLINACRO (Хърватия), PLINOVODI (Словения), Transgaz (Румъния) и Vestmoldtransgaz (Молдова) подписаха Меморандум за разбирателство за хармонизиране на изискванията за качеството на газа. Това съобщиха от българския преносен оператор.

Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили

Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко

"Булгартрансгаз" е сред инициаторите

Документът бе подписан в унгарската столица Будапеща в рамките на среща на министрите по Инициативата за енергийна свързаност в Централна и Югоизточна Европа (CESEC). Българският газопреносен оператор е сред инициаторите на предложението за хармонизиране на изискванията за качество на газа в точките на междусистемно свързване в страните в CESEC.

Още: Газовото хранилище в Чирен е запълнено на 100%

Въвеждането на хармонизирани изисквания ще подобри интеграцията, ликвидността и конкуренцията на пазарите в региона на Централна и Югоизточна Европа и ще подпомогне постигането на целите на страните за диверсификация и осигуряване на доставки на газ от различни надеждни източници, включително и LNG (втечнен природен газ), допълват от "Булгартрансгаз". Хармонизирането на изискванията за качество на газа в региона е в синергия с плановете за разширение на газопреносната инфраструктура, включително и с проектите, които са част от инициативата за Вертикален газов коридор. Подписването на меморандума е стъпка напред в амбицията на газовите оператори за допълнително подобряване на условията за свободен трансграничен пренос на природен газ, се посочва още в съобщението.

Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици

Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава

И от независимия преносен оператор ICGB, отговорен за междусистемната връзка Гърция-България, съобщиха, че са подписали Меморандум за разбирателство относно съвместен подход и план за действие за хармонизиране на изискванията за качество на газа в точките на междусистемно свързване (IPs) в Централна и Югоизточна Европа. От там уточниха, че до 30 април 2025 г. операторите съвместно ще извършат оценка на въздействието на хармонизирането на изискванията за качество на газа върху засегнатите споразумения за междусистемна свързаност и до 30 април 2025 г. ще трябва да изготвят план за действие, съдържащ оценка на необходимите стъпки и срокове за разработване на хармонизирани изисквания за качество на газа.

Операторите в региона на CESEC и Европейската комисия приоритизират хармонизирането на параметрите за качество на газа в точките за междусистемно свързване, тъй като регионът се стреми трайно да намали и преодолее зависимостта си от руския природен газ, като включи нови източници на доставки - от Южния газов коридор и внос на втечнен природен газ през Гърция. Тези разнообразни източници се характеризират с различни параметри на качеството на газа, което налага стандартизация, за да се гарантира оперативната съвместимост на газовата инфраструктура и да се даде възможност за безпроблемна трансгранична търговия и пренос на газ. Ай Си Джи Би вече си сътрудничи с всички оператори на преносни системи в региона по множество инициативи, включително Вертикалния газов коридор, отбелязват от компанията.

Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.

Още: Фицо иска руски газ през България, Ердоган помага

Интерконекторът Гърция-България свързва страната ни с Южния газов коридор и е част от Вертикалния газов коридор. Газопроводът укрепва енергийната свързаност и сигурност в региона, като осигурява достъп до природен газ от нови, диверсифицирани източници. В момента газопроводът работи с капацитет от 3 млрд. куб. м годишно, но има потенциал да разшири техническия си капацитет до 5 млрд. куб. м годишно. Интерконекторът осигурява около 70 процента от вътрешното потребление на природен газ в България и е надежден маршрут за диверсифицирани доставки до ключови пазари като Молдова и Украйна.

Още: Цената на природния газ в Европа е невиждана от десет месеца

Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката

Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес