„Булгаргаз“ предлага по-ниска цена на природния газ от февруари. Държавното дружество предвижда синьото гориво да поевтинее с 6% от следващия месец.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Колко ще струва газът?
Ако няма резки промени на газовите пазари и предложението бъде одобрено от регулатора (КЕВР), цената ще се понижи до 73 лв. за мегаватчас без ДДС. Заявлението на "Булгаргаз" за промяна е внесено в енергийния регулатор, предава БГНЕС.
Това ще бъде второто поевтиняване за последните месеци, след като за януари понижението беше с малко над 11%. Цената на газа за януари 2024 е 77,60 лв. за мегаватчас.
През следващия месец в цената на „Булгаргаз“ влизат количествата по дългосрочния договор с Азербайджан и закупен чрез търгове втечнен природен газ (LNG).
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: ЕК одобри държавна помощ за "Булгаргаз"
Газът от Чирен
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Предвидено е да се използват и количества от газохранилището в Чирен. От дружеството съобщават, че на този етап все още няма съгласуван график за 2024 за добив и нагнетяване на природен газ в Чирен.
Снимка: iStock
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Съгласно правилата за ползване на съоръжението, операторът му трябва да обяви не по-късно от 30 дни преди началото на нагнетителния сезон свободния капацитет за съхранение през предстоящата газова година.
Още: Изгарянето на газ застрашава милиони хора в Близкия изток
Каква е цената на газа в Европа?
Преди около седмица цената на природния газ в Европа рязко смени посоката. На 8 януари тя се понижи с 5,51 процента спрямо котировките при закриването на търговията от предния ден (според лондонската борса ICE) - 32,65 евро на мегаватчас.
Днес, 14 януари, цената е 31,57 евро. Става въпрос за фючърсите за февруари на хъба TTF в Нидерландия, който е основен за определяне на европейската цена на синьото гориво.