Промените в закона за горивата целят борба със сивия сектор в бранша, нямат за цел да налагат рестрикции. Това каза Светослав Бенчев, експерт от Българската петролна и газова асоциация. По думите му близо 30 - 40% заема сивият сектор в горивата към момента, а загубите от сивата икономика са близо 1 милиард годишно.
Още: Икономист: Докога ще бъдем опашкари в Европейския съюз?
„Към момента нормативната база е изключително разпокъсана, като контролът се установява от над 14 закона“, добави той и уточни, че с промените ще се избегне прехвърлянето на бизнес към малоимотни и малограмотни граждани, които няма как да бъдат санкционирани.
„Основната цел на закона е борба със сивия сектор както и за идентификация на всички субекти, които оперират в бранша. Що се отнася до самите текстове в закона, той е направен така, че да не затруднява икономическите оператори в сектора, именно поради тази причина е предвиден регистрационен режим. Два основни стълба може да се каже, че предвижда законопроектът - единият е свързан с уставен капитал, а другият с предоставяне на обезпечение пред министъра на финансите. Предвижда се и ценз за висше или средно образование в зависимост от дейността за която се търси регистрация“, обясни той, цитиран от Фокус.
Светослав Бенчев коментира още, че притесненията на земеделците и зърнопроизводителите, които заплашват с протести заради промените в закона, не са основателни, като те ще бъдат засегнати в много малка степен от предложените текстове с изискването за инсталирането на нивомерни системи.
Още: Американски санкции в действие: "Лукойл" смени главния изпълнителен директор