В понеделник се появи нов кандидат-спасител - няколко дни, след като в петък депутатите определиха като неприемливо предложението на консорциума с участие на Оманския фонд и обявиха банката за неспасяема.
Още: Обрат с цената на петрола заради данни от САЩ
Още: Може ли да бъде избегнато увеличениeтo в цената на тока за бита от 9%? Мнението на експерти
Няколко агенции публикуваха факсимиле на писмо с входящ номер в БНБ с дата 3 ноември, внесено от тайнствена група инвеститори, които изразяват готовност да преговарят за спасяване на Корпоративна банка. Новите кандидати били готови да рекапитализират КТБ в размера, определен от БНБ, и можели да осигурят до 5.2 милиарда лева.
Ще разчитаме на допълнителна държавна помощ при условия на допустимост според европейското законодателство", пише в писмото. В него се посочва още, че се водят преговори с международна банка за евентуална допълнителна подкрепа и акционерно участие.
От името на тайнствените инвеститори като председател на групата се е подписал Никола Сукманджиев. При справка в Google под това име излиза български емигрант, дипломат, който живее в Малта, а в момента е консул на Малта в Русия, обясни в. "Сега".
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Днес от БНБ обясниха, че освен писмото няма приложени каквито и да било други допълнителни документи. Според централната банка въпросният документ не представя никаква правно-обвързваща информация за правомощията на подателя и за инвеститорите, които той твърди, че представлява.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Липсват каквито и да е гаранции, че тези непосочени в писмото кандидат-инвеститори отговарят на законовите изисквания да бъдат акционери в кредитна институция. Освен всичко това не е представено потвърждение от международна банка с добра репутация, която да гарантира възможност за реализиране на „формула за повишаване на капитала в рамките до 5 милиарда и 200 милиона лева“, както се твърди в писмото.
Изразените в така нареченото предложение „готовност и интерес“ за представяне на предложения за реструктуриране на банката не могат да бъдат разглеждани като сериозни, завършва отговорът на БНБ.
От там допълват: "БНБ винаги е подчинявала действията си само и единствено на законите и на обществения интерес и няма да се поддаде на никакъв натиск от страна на заинтересовани среди у нас и в чужбина. Без значение колко настойчиви опити за публични манипулации на общественото мнение се правят, БНБ ще продължи и занапред да спазва върховенството на закона".
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"