В последните дни се прави опит за дестабилизация на държавата чрез организирана атака срещу български банки, без каквито и да е основания, се казва в изявление на управителя на БНБ, публикувано на официалния сайт на централната банка.
Още: ЕС също отлага ответните мита за САЩ
Още: Десетки милиарди евро: Брюксел обяви каква сума ще отдели за възстановяването на Украйна
Съобщението гласи:
"БНБ неведнъж е подчертавала, че българската банкова система има добри показатели и функционира гладко и безпроблемно. Въпреки това, в последните дни се прави опит за дестабилизация на държавата чрез организирана атака срещу български банки, без каквито и да е основания. От вчера, насочена към една от най-големите от тях – Първа инвестиционна банка, тази атака се провежда чрез епидемия от слухове и злонамерени публични изказвания.
Подобни криминални действия са пряко насочени срещу спестяванията на всеки български гражданин и срещу финансовата стабилност като основен елемент от националната сигурност на страната.
Още: Европейската комисия с първа реакция за отлагането на митата от САЩ
Още: Цената на петрола пое в неочаквана посока след отлагането на американските мита
Българската народна банка заявява категорично, че ще използва всички свои средства и ресурси, за да гарантира спестяванията на хората, категорична е управата на институцията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Европа е като в менгеме и ще пострада най-много от митата: Анализ на Фискалния съвет
Още: Чупки в кръста - обяснението на Тръмп за политиката му с митата (ВИДЕО)
Обръщаме се към парламента, правителството и президента на страната за подкрепа на нашите действия в защита на финансовата и банковата стабилност за доброто на България и нейните граждани.
Настояваме компетентните органи, в това число прокуратура, МВР и ДАНС да приложат цялата строгост на закона срещу разпространителите на неверни и злонамерени слухове и спекулации".