България ще изтръпне, когато разбере колко са териториите, включени в мрежата Натура 2000, предупреди Тодор Георгиев, секретар на Национална асоциация „Българско черноморие". Преди седмица правителството напомни, че земите в Натура 2000 в страната ни са 34%, а средния процент за Европа е една 18%.
Природозащитници обаче отрекоха тези проценти и заявиха, че те са далеч по-малко.
Междувременно бизнесът отчита отлив на инвестиции заради несигурността на бъдещето на проектите. "В България има неоснователно висок процент на земите в Натура 2000, защото прородозащитни организации получават милиони от Европейския съюза за опазване на биоразнообразието", алармира пред Дарик Тодор Георгиев.
"Те не са 34%, а 38,5%, тъй като природозащитниците крият едни биокоридори, които никой не е извадил наяве. Ще изтръпне България, когато види и тях. Не е включена и зона "Био", която 2014 г. по спешност бе приета и докладвана в ЕК. Доста неща не са включени, а заедно с тях и новите морски зони, които трябва да бъдат обявени, макар че си имаме достатъчно", обясни той.
Природозащитникът Тома Белев отрече зелените организации да печелят от зелен рекет. "За съжаление не е толкова висок процентът на защитените територии. Германия е с 67% - най-голям дял защитени територии по европейските директиви. Ние сме много далеч от Германия в това отношение. Натура 2000 за съжаление не е 34%, а 20 на сто. Навсякъде опазването на природата е свързано с устойчиво развитие и не пречи", посочи той.
Тодор Георгиев обаче предупреди, че все по-голям ще става отливът на инвестиции у нас заради земите в Натура 2000. "По медиите виждате, че всички излизат и говорят за природа, а зад всичко това са само пари. През предишния програмен период над 401 милиона евро са взети за опазване на биоразнообразието", коментира Георгиев и цитира знаменитата фраза на Мечо Пух "Колкото повече, толкова повече".