Текущият кабинет поне си дадоха два месеца за базисен преглед какво се случва в енергетиката. Когато обаче от ден едно подписваш документи, говориш, ясно е каква е целта и защо се всява паника. Това коментира бившият енергиен министър Александър Николов относно договора с турската компания "Боташ", подписан от служебното правителство за 13 години.
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
ОЩЕ: Договорът с "Боташ" е неизгоден за България, съобщи премиерът
"В пазарни условия, когато изгодата остава, цената я плаща друг – в случая населението. Когато се сключва договор за 13 години, която е 156 месеца, от политически кабинет с мандат три месеца, е меко казано странно”, смята той. По думите му, когато се сключва подобен договор, преговорите са минимум 6 до 9 месеца.
"След 10 години ще ни трябва много по-малко природен газ, отколкото сега", каза Николов в ефира на Нова телевизия. Според него сега „Булгаргаз“ ще трябва да търси начини да купува и да продава тези договорени количества.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Николов обясни, че когато те са излизали от властта, не е пожелал да ангажира страната с решения. "Когато излизаш от властта и задължаваш държавата си за десетилетие и още три години напред, е странно”, подчерта той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
„Дяволът е в детайлите. Начинът на провеждане на процедурите трябва да облагодетелства обществото и цените в България. Това, което служебният кабинет трябваше да направи, е да остави план, не да се задължава държавата да плаща”, каза още Николов.
ОЩЕ: Министър Радев: В споразумението с „Боташ“ няма изрично изискване за доставката на неруски газ