Людмил Гачев – член на борда на директорите на Корпоративна търговска банка (КТБ) и бивш агент на Държавна сигурност с агентурно име „Михаил” – е замесен в скандала с подготвяното застрояване на Карадере. Това стана ясно днес на пресконференция на „Зелените” в столицата.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Оказва се, че Гачев, който дълго време е работил за IV управление на ДС, е в борда на компанията „Мадара Юръп” – една от двете офшорки, които искат да строят жилищни сгради и хотели на един от последните останали незастроени плажове в България. Преди време един от шефовете на „Мадара” заяви пред Нова телевизия, че по закон са длъжни да имат български представител в редиците си и затова Гачев присъства в тях.
Другата офшорна фирма, която участва в проекта за Карадере, е "ББТ Прожектс" - фирма на собствениците на "Титан" (които са и бивши собственици на футболния клуб ЦСКА), съобщава сайтът „Биволъ”. Интересен е фактът, че двете фирми всъщност имат заявен далеч по-малък капитал от този, който ще им бъде нужен за реализирането на проекта. За планираното застрояване биха били нужни над 270 млн.евро, докато двете компании общо разполагат с около 50 млн.евро. Откъде ще дойде разликата, не е ясно.
Схемата при Карадере е опит да се вземат пари от продажба на апартаменти „на зелено” – такива, които още не са построени, твърдят от „Зелените”.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
„Проектът, внесен преди година, показва, че се предвижда строене на жилищни комплекси с апартаменти, няколко хотела, дори детска градина. В момента обаче проектът е енигма и не се знае дали какво точно включва. Знае се обаче, че преди се е предвиждало около 1200 къщички да се построят на площ 1200 дка, а сега искат да изградят същия брой на 247 дка. Не може обаче да се дава сертификат клас А на инвеститор, който предвижда да продава апартаменти”, коментира Андрей Ковачев от „Зелените”.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Оказва се също така, че голяма част от териториите в региона на Карадере, които са собственост на „Мадара Юръп”, са придобити чрез заменки. Става въпрос за около 700 дка, купени по време на Тройната коалиция на цени от около 1,80 за кв.м. „Това са най-неизгодните заменки, правени някога, да не говорим, че става въпрос за защитени територии по Натура 2000”, заяви Ковачев.
„Според социологически проучвания 66% от българите не са съгласни да продължава застрояването по Черноморието, а цели 71 на сто смятат, че защитата на природата е от полза за туризма”, коментира и Борислав Сандов от „Зелените”. По думите му до две седмици е възможно в пленарна зала да влезе за гласуване законопроект за изменение на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, който би могъл да реши проблема с прекомерното строителство.
В България изобщо няма опашка от чакащи туристи, за които няма места. Напротив – ние имаме леглова база от над 600 000 легла и една от най-слабата заетост на хотелската база в Европа. Икономическото министерство очевидно прокарва лобистки интереси, свързани с природен ресурс, който принадлежи на всички ни, заяви Любомир Попйорданов от Българската асоциация за алтернативен туризъм.
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Карадере е едно от малкото останали незастроени места по българското Черноморие. Дюните и горите в региона са изключително ценни от екологична гледна точка, там се срещат и много редки животински видове.
Вчера в няколко града на страната се проведоха протести срещу застрояването на местността. В София в шествието се включиха над 2000 души.