БДЖ пуска на търг с тайно наддаване 33 товарни вагона, които са блокирани в Република Сръбска още от войната в Босна и Херцеговина през 1995 г. Заради конфликта физически не е било възможно докарването им обратно у нас. Персоналът се е разбягал и са останали не само наши машини, но и италиански. Впоследствие те са разпарчетосани от набезите на местните и остават извън движение.
Още: Стратегията на Путин - с войната крие мизерията на руснаците
Още: Нова възможност за парите от ПВУ - да се пренасочват за отбрана
Транспортирането им до България се оказва твърде скъпо мероприятие. Националният жп превозвач решава, че това не е рентабилно, и вагоните и до ден-днешен ръждясват в град Добой в Босненска Посавина. Независимо че не се намират в депо на БДЖ, дружеството може да оперира с тях. И сега отново ги вади на тезгяха след серия от неуспешни опити за продажба от 2003 г. насам. Новият търг е насрочен за 11 август, а началната цена е 221 880 лв., пише в днешния си брой вестник "Преса".
Един товарен вагон тежи средно 25 тона. При средна цена на желязото от 40 ст./кг за скрапа евентуалният купувач може да вземе 330 000 лв.
В края на май кредиторите взеха решение за разпродаване на активи на националния превозвач, които са заложени като обезпечение по втория облигационен заем от 170 млн. лв. Става въпрос за 25 дизелови мотриси „Дезиро“ и на 3542 вагона. През юли железниците успяха да пласират едва 8 товарни вагона от общо 645, които бяха пуснали на търг.
Още: "Денят на освобождението": Тръмп обеща невиждани мита, но те могат да сринат американската икономика
Още: Драстична промяна: КЕВР утвърди цената на природния газ за април
„Много пъти сме се опитвали да продадем тези машини, но никой инвеститор не е проявявал интерес. В железниците няма нито лев за погасяване на задълженията си и затова сега ударно се правят опити за разпродажба на стари и неизползваеми активи“, обясни Анелия Крушкова, която е зам.-министър на транспорта от 2003 до 2005 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Втората най-голяма въглищна централа у нас спира - без съкращения, но и без визия за бъдещето
Още: Какви са най-търсените жилища в София: Изненадващи данни