САЩ реално са на 6-то място по инвестиции в България, ако се гледа крайният собственик на фирмата. Това показва докладът "Икономическите отношения България – САЩ: инвестиции, работни места, търговия 1990 – 2022 г.“, представен в пресклуба на БТА от Лъчезар Богданов, старши икономист, в Института за пазарна икономика (ИПИ).
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
По думите му официалната статистика подценява размера на американските инвестиции. Това е така, защото американските инвеститори често са регистрирани в други европейски страни - Швейцария, Ирландия, Нидерландия. "Но ние сме проучили по документи, че фактически собственикът е в САЩ", поясни Богданов.
Така подценяването на американските инвестиции у нас е трикратно. Докладът показва, че през последните 5 години има реално те бележат ръст от 23% или над 1 млрд. лева.
За времето от предишното изследване на института през 2016 г. американските компании с бизнес в България се увеличават с 31%, приходите им растат с 52%, а заетите - с 43%.
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Стана ясно кой е Проекта на годината на Американската търговска камара
Заплатата в американските компании
Според изследването средната заплата в компаниите от САЩ, които работят у нас е 2 пъти по-висока от средната заплата за България. Близо 41 хил. души са наети в американски компании в страната.
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Най-много са американските инвестиции в преработващата промишленост и енергетиката, напоследък се увеличават и в услугите и търговията.
Разположени са в различни краища на България - Гълъбово, Разград, Севлиево, Исперих и др. Много от американските компании имат централа в София, но работят в други региони.
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни
Търговският баланс
Търговският ни баланс със САЩ е положителен, дори през 2022, когато заради войната в Украйна внасяхме значителни количества втечнен газ, посочи Богданов. По думите му това означава, че българската индустрия успява да продава успешно на един много конкурентен пазар. Износът ни за САЩ само тази година се очаква да надхвърли 1 млрд. лв.