Договор на стойност 3 058 309 лв. без ДДС подписа Министерският съвет с адвокатско дружество "Камбуров и съдружници" за процесуално представителство по търговско дело пред Софийски градски съд, образувано по искова молба на "Лукойл Нефтохим Бургас" срещу България.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
От договора не става ясно какво е естеството на исковата молба, но тя е получена на 1 април тази година. Съдейки по огромния размер на хонорара, както и че едно от лицата за контакт от страна на МС е Мариана Славкова – началник отдел "Концесии", вероятно става въпрос за иск на "Лукойл" срещу държавата да ѝ бъдат възстановени инвестициите по отнетата концесия върху терминала за разтоварване на танкери "Росенец". Още: Колко дължи "Лукойл" на България за свръхпечалба през януари: Сериозно намаление
Според информация от Концесионния регистър признатите инвестиции от влизането на договора за концесия в сила - 30 юли 2011 г., до 15 август 2023 г. (датата на прекратяването му) възлизат на 57 069 809.56 лв. без ДДС. За 35-те години концесия частното дружество е трябвало да инвестира 86 447 686 лв. без ДДС в развитието на пристанищен терминал „Росенец“ – част от пристанище за обществен транспорт с национално значение – Бургас.
Решението за прекратяване на концесионния договор е взето от Министерския съвет на 11 август 2023 г. Правителството се позова на Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна. Уведомлението за това бе изпратено от министъра на транспорта Георги Гвоздейков. Още: Държавата обяви колко търси от "Лукойл" за свръхпечалба през април
Оперативният контрол върху пристанищния терминал „Росенец“ премина към държавата в лицето на ДП „Пристанищна инфраструктура“.
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Според публикация на „Медиапул“, ако се следват клаузите на концесионния договор, "Лукойл" може да претендира за възстановяването на близо 30 млн. евро, макар министър Георги Гвоздейков през август 2023 г. да обяви, че държавата няма да плаща нищо за предсрочното прекратяване на концесията. Месец по-късно той вече допусна, че "Лукойл" може да предяви искове за компенсации.
По търговското дело срещу „Лукойл“ държавата ще бъде представлявана от адвокатите Стефан Цаков, Емил Емануилов, Атанас Шопов и Христина Кирилова. Още: Сериозен ръст на парите в хазната от "Лукойл", рядка проверка на наличностите в предприятието
В конкретика от подписания договор става ясно, че определеното възнаграждение е за процесуално представителство на държавата в три инстанции, за всяка от които заплащането ще е 1 222 657 лв. с ДДС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!