Спирането на ТЕЦ "Брикел" е напълно неправомерно и може да остави без парно и топла вода 3 български града. Това предупреждава изпълнителният директор на компанията Янилин Павлов в изявление до медиите.
Още: САЩ въвеждат едни от най-строгите си досега санкции срещу руския петрол?
Още: Без руски газ: Украйна ще увеличи собствения добив
По думите му по-продължително спиране на работата на предприятието ще доведе до социални и икономически проблеми.
Блокирането на работата на ТЕЦ-а заплашва отоплителните сезони в Гълъбово и в Сливен, както и доставките на топла вода за домакинствата в Сливен и Перник. Става въпрос за десетки хиляди домакинства, училища, административни сгради, болници в трите града, предупреждават от централата.
"Централното (парно) отопление е най-евтиният метод за отопление и липсата му ще повиши разходите на домакинствата, която разчитат на него", предвиждат от "Брикел", който е основен доставчик на гориво за ТЕЦ "Брикел", Топлофикация Сливен и Топлофикация Перник.
Още: България e първа в ЕС по увеличение в цените на жилищата
Още: Пакистанските авиолинии отново летят до ЕС след четиригодишна забрана
Предприятието е и сериозен купувач на въглищата от държавните "Мини Марица Изток".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Строителството бележи ръст в края на 2024 г.
Още: За пет години: На печалба ли е България от частта на "Турски поток", изградена у нас?
"Купуваме около 250 000 тона въглища от "Мини Марица Изток" на месец. Дефакто ние осигуряваме голяма част от техния пласмент. Доколкото ни е известно в "Мини Марица Изток" работят над 7000 души, питаме се какво ще се случи с част от работните места на тези хора, в случай, че ние спрем да купуваме това огромно количество въглища ежемесечно?", посочват от "Брикел".
Предприятието, заедно с "Топлофикация – Перник", ТЕЦ "Бобов дол" и "Топлофикация – Сливен", е собственост на известния енергиен бизнесмен Христо Ковачки. Срещу всичките текат проверки от Министерство на околната среда и водите (МОСВ), разпоредени лично от главния прокурор Сотир Цацаров.
От "Брикел" признаха, че през юли и август тази година са изгорили 17 000 тона RDF и почти двойно количество слама, примесени с въглища. Операцията е извършена с разрешение на компетентните органи.
Още: Ето колко е новата минимална заплата в Германия
Още: Обрат с цената на петрола заради студеното време
Заради използването на неразрешеното гориво обаче РИОСВ - Стара Загора спря производството на топлоенергия в централата на Ковачки. ТЕЦ-ът вече беше глобен с 15 000 лв. в края на миналия месец, заради обгазяване на Гълъбово.
"Получихме редица предписания във връзка с поставяне на камери, предприемане на мерки за увеличаване на контрола, както и такива по отношение на биомасата и RDF-а. Всичко е изпълнено", посочва ръководителят на предприятието.
"Апелираме към всички институции, да се ангажират по-сериозно с проблема със затварянето на "Брикел" ЕАД и да вземат под внимание възможните социални и икономически проблеми, които ще възникнат при евентуално удължаване на периода, в който нашето Дружество не може да изпълнява своята нормална производствена дейност!", завършва позицията си Павлов.