Над 100 деца от Основно училище „Йордан Йовков“ в Каварна колективно рецитираха училищния химн „Върви, народе възродени“.
С тази инициатива на преподавателите бе отбелязана 115-ата годишнина от създаването на песента.
„Децата репетираха с огромен ентусиазъм, тази инициатива събуди у тях колективния дух. Сега възникна идеята всеки клас да отправя предизвикателство към останалите класове с едно българско стихотворение, защото има огромен проблем с българщината", сподели Светлана Ганчева – главен учител в ОУ „Йордан Йовков“, цитирана от Topnovini.bg.
През 1892 г., големият български писател и общественик Стоян Михайловски, тогава преподавател по френски език в Русенската мъжка гимназия, написва възторженото стихотворение „Химнъ на Св. св. Кирилъ и Методи". Същата година то е публикувано в списание "Мисъл" в Русе.
Като български всеучилищен химн обаче, текстът придобива известност, когато 9 години по-късно учителят по музика Панайот Пипков написва мелодията към него. Историята разказва, че това е станало в Ловеч, в час по пеене.
Докато ученик от класа четял вдъхновено стихотворението „Св. св. Кирил и Методий", композиторът внезапно станал и започнал да пише нотите с тебешир върху черната дъска. Още преди да е ударил училищният звънец за края на часа, мелодията била завършена, а учениците я разучили и запяли. На училищния празник я запяли всички.
Така се ражда всеучилищният химн "Върви, народе възродени". Той е изпълнен официално за пръв път на 11 май 1901 г. в Ловеч като празничен химн за възхвала на делото на Кирил и Методий и на българската просвета. (На 11 май църквата почита Свети равноапостоли и славянобългарски просветители Кирил и Методий).
През 1902 г. за Деня на българската просвета и славянската писменост песента се подема и запява от всички училища в страната.