Калиакра е великолепен и богат град и столица на Добруджанското деспотство. Думите са на директора на Националния исторически музей доц. д-р Бони Петрунова, която вече 16 години прави археологически проучвания в този район. По думите ѝ държавата трябва да окаже по-активна подкрепа, да се отпуснат средства за социализация на обекта, за да се разгърне потенциалът му, а той мери ръст дори с Търново.
Още: Задържаха група ученици за серия грабежи и побои в Добрич
Още: Съдбата на единственото кино в Каварна е крайно неясна
Сред тазгодишните археологически находки са два златни пръстена – женски и мъжки, като мъжкият е без аналог до момента. Счита се, че е на внука на деспот Добротица, който е оженил дъщеря си за наследник на династията на Палеолозите. Затова и надписът на пръстена е Господин Георги Палеолог, но доц. Петрунова го нарича също Георги Тертер заради родствената му връзка с Тертеровци.
Откритата в гроба стъкленица, както и скъпата завивка върху лицето на мъртвия доказват висок ранг.
Още: Ще спрат ли влаковете по линията Добрич - Кардам
Още: В община Добричка ще гласуват за перките
Сред интересните артефакти от предишни археологически проучвания са нефритена катарама, т. нар. Татарско съкровище, пръстен с капсула за отрова, която може да бъде изсипана в чашата, докато се налива вино в нея.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Добрич под вода: Порой и градушка заляха града (СНИМКИ)
Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 8 МИР - Добрич
Доц. Петрунова благодари на община Каварна в лицето на кмета Нина Ставрева за подкрепата при археологическите проучвания. Находките от тазгодишните проучвания ще бъдат експонирани в края на годината в столицата, а през пролетта на следващата година ще бъдат показани в Историческия музей в Каварна. Идеята на местната власт е да бъде направена реплика на пръстена на Георги Палеолог за подарък на видни гости на общината.