"Не всеки журналист, който реши да отрази, а всяка медия, която записва и разпространява. Това значи, че реализира и средства т.е. трябва да заплати и такса. Когато запишете заседание на Общински съвет и някой гражданин ви поиска записа, вие ще му поискате ли пари?" Това обясни общинският съветник от Каварна Красимир Кръстев, който предложи заседанията на ОС да се заснемат срещу заплащане.
"На мен ми се е налагало многократно във връзка със съдебни заседания да поискам запис от телевизии, за което се заплаща много сериозна сума", допълни още Кръстев в интервю за bTV.
На въпрос на репортерката дали ще ѝ бъдат поискани пари за интервюто Кръстев отговори, че медията, в която работи е голяма медия: "Може ли такъв въпрос да ми зададете? Говорим за правилник, за организация на дейността на общински съвет. Говорим за административна такса."
Той уточни, че събраните пари за отразяване ще бъдат давани на гражданите на гр. Каварна.
На въпрос какъв ще бъде размера на таксата Кръстев отговори: "Ще бъде стократно по-малка от тази, която вие получавате на минута по време на изборна кампания от кандидати."
По думите му "открито" не значи "безплатно": "Медиите не са по-големи от обикновени хора, плащате си една такса, отразявате."
Кръстев заяви пред БНТ, че през годините определени медии са се възползвали от това да записват заседанията на Общинския съвет.
Областният управител Красимир Кирилов бе категоричен, че това е в разрез със Закона на местното самоуправление и администрация, както и със ЗРТ, в който изрично е написано, че отразяването на заседания на Общинския съвет е открито и политически и икономически независимо трябва да се прави от медиите. Затова и той го върна.
Николай Мирчев от местната структура на Съюза на българските журналисти каза, че е спокоен, понеже знае, че това предложение няма да мине.