Лекарите имаха много въпроси относно гел лака от дълго време. Бяха обсъдени както видими дефекти – изтъняване на нокътната плочка, така и предполагаеми рискове, чак до проява на меланом.
Още: Какво трябва да знаем за съвместимостта на различните кръвни групи
Още: По колко грама стафиди е полезно да приемаме на ден
И въпреки че производителите обещават, че устойчивите покрития стават по-безопасни по състав, експертите все още имат двусмислено отношение към тях, ако не и напълно отрицателно.
Постоянното носене на гел лак може да доведе до следните проблеми
1. Изтъняване на ноктите
Още: Какво НЕ се прави на Йордановден по традиция
Още: Тази година домът ви ще блести! 5 лесни трика, които ще променят рутината ви
Всяко непрофесионално премахване на лака отстранява и тънкия горен слой на нокътната плочка. Сигнал за критично състояние на ноктите е повишена чувствителност и болка по време на сушене под лампа.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: За какво да внимаваме при почистването на екрана на телевизора?
Накисването на пръстите ви в разредител с ацетон за омекотяване на покритието е друга опасност.
Опасен ли е гел лакът за ноктите?
2. Свръхрастеж на хипонихия
Още: Руска ли е руската салата – ето откъде идва
Още: Какви чудеса се случват в нощта срещу Богоявление
Забелязахте ли необичайно обрасла кожа под ноктите след отстраняване на устойчивото покритие? То има специално име - хипонихиум - и обикновено запечатва нокътната плочка на върха на пръста, предотвратявайки навлизането на патогенни бактерии. Отбелязва се, че нарастването на хипонихията възниква като защитна реакция при продължително носене на гел лак, особено ако се нанесе твърде плътно.
3. Повишен риск от меланом
Проучването на цитотоксичния ефект от облъчването със сешоар за нокти продължава от години. Няма еднозначен отговор. Съвсем скорошно проучване от Nature Communications през януари тази година обаче показа, че излагането на ултравиолетова радиация от лампи може да причини увреждане на клетките, което от своя страна може да доведе до рак. Тези устройства всъщност са мини солариуми за ръце - ултравиолетовото лъчение прониква дълбоко в дермата.
Предимства и недостатъци на гел лака
4. Нараняване на ноктите
Можете да ходите с дългосрочно покритие за 2 седмици, не повече. През това време под покритието се образуват въздушни джобове, в които може да се натрупа влага и да се размножат бактерии или гъбички.
Особено важно е да не „прекалявате“ с педикюра. Факт е, че повторно израсналият дебел слой шеллак променя архитектурата на нокътя, поради което той може да се напука и ексфолира. В същото време, ако носите тесни обувки, обувки с тесен връх, натискът върху нокътната плочка се увеличава критично. Сред последствията е възможно отделяне на нокътя от нокътното легло (онихолиза), което след това се коригира за много дълго време от ортопед с помощта на професионална терапия.
5. Риск от пропускане на заболяване
Не само ортопедите не харесват дебелия слой гел лак върху ноктите. Предизвиква "глухо дразнене" и при ендокринолози, кардиолози, дерматолози и много други специалисти. Факт е, че с модата на дългосрочното покритие лекарите загубиха много важен инструмент за оценка на здравето. Цветът, наличието на петна и релеф по ноктите могат да кажат много за състоянието на сърдечно-съдовата, ендокринната и други системи на тялото.
От векове в различни култури и на различни континенти рисуването на ноктите е неизменна част от образа.
Съвременните тенденции в красотата все повече наблягат на естествеността. Чисти, спретнати нокти с масло от монарда, втрито в кутикулата и плочката, са достатъчни, особено ако планирате ваканция на море.