Удивително е как традиционната алкохолна напитка у нас, която се счита за национална гордост – ракията и която дедите ни са варили в схлупените си селски къщички от дълги годни, ракията, която е част от традициите и корените ни, все още крие своите тайни и загадки и все още има въпроси, свързани с нея, чиито отговори не знаем.
Един от тях е защо се слагат ябълки в ракията. Приготвяме я чрез дестилация на плодове или вино, тогава защо ни учудва добавянето на ябълки? Вероятно защото не говорим за ябълкова ракия, а за приготвена чрез дестилация на други плодове, към която са добавени ябълки.
Със сигурност сте чували за добавяне на орехи, мед, билки, анасон и други ароматни съставки, които да придадат интересни нотки на ракията и да подобрят вкусовите ѝ качества, да я направят по-пивка и по-приятна, но в дългия списък от добавки не присъства ябълката. Тогава защо се слагат ябълки в ракията? Ако сме събудили любопитството ви, прочетете статията и разберете тайните на ябълките в най-българското питие – ракията.
Кои майстори слагат ябълки в ракията?
Краткият отговор е „добрите майстори на ракия“. Дългият включва подчертаване на уникалния вкус, който ябълките придават на ракията. Не е случайно, че една от най-известните за Троянския балкан ракии, е именно ябълковата. Ще си поговорим обаче за добавяне на ябълки към ракия от други плодове и защо ябълките се считат за специалната и тайна съставка на домашната ракия.
Зрелите ябълки са сочни и ароматни. Техният сок се отделя лесно, за да ферментира и да се превърне в ябълково вино, от което се вари ракия. Ако вече сте сварили ракия от други плодове и искате да подобрите вкуса ѝ и да подчертаете летния аромат около вас, може да добавите ябълки на по-късен етап.
Защо се слагат ябълки в ракията?
Дедите ни са използвали тези плодове и са ги добавяли в ракията си дълги години, за да я направят по-пивка и мека. Подобно на билките, меда, анасона, ябълките, добавени в ракията, имат за цел да подобрят вкусовите ѝ качества, да я направят по-ароматна, сочна, свежа, по-приятна за пиене. Ароматът на зрели ябълки неминуемо се усеща и придава свежи, но и топли нотки на огнената течност в чашите.
Ябълките са типичен роден плод, от който се прави прочутият от незапомнени времена сайдер, така че добавянето на ябълки в ракията е своеобразно пътуване към миналото, знак за приемственост.
Много майстори на ракията днес добавят ябълки, когато правят преварка на силна ракия с високи градуси и са готови да гарантират за уникалния краен резултат. Важно е обаче да проявите много внимание и взискателност към избора на ябълки – следва да се зрели и сочни, да е силен и отчетлив ароматът им, който всъщност ни е толкова необходим, за да зарадваме сетивата, да са качествени, здрави, да няма гнили и болни плодове.
Днес на пазара се предлагат и редица есенции за овкусяване на ракията и придаване на аромат, сред които и такъв на ябълки, но традиционният вкус от „едно време“ може да бъде постигнат само с добавяне на истински плодове, а не на овкусители и изкуствени добавки.
Каква е основната разлика между винена и гроздова ракия?
Да обобщим: ябълки в ракията се слагат за:
- Придаване на свежи нотки.
- Неустоим аромат на сочни и зрели ябълки.
- Топъл и мек вкус.
- Добавяне на аромат при преварка на ракия.
- За да бъде ракията, поднесена на масата, по-пивка.
- За придаване на златисти нюанси на ракията. Оцветяването се прави обаче не с плода на ябълковите дръвчета, а с листата. Още докато се вари ракията под чучура в тензух се слага шепа пресни листа от ябълка. Така незабавно бистрата ракия, която тече, се оцветява в златисти нюанси.
Не забравяйте, че колкото и да е свежа, ароматна и с дъх на зрели ябълки, ракията е силно алкохолно питие и трябва да се консумира с мярка.