Солена глоба на пръв поглед като абсолютна стойност наложи Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) – заради сирене, което всъщност не е сиренето, което трябва да е според етикета. Решението на КЗК вече е качено на сайта на комисията – а глобата е за две компании, като общата ѝ стойност е 1 092 355 лева.
Глобите касаят случилото се преди 2 години, т.е. 2023 година – тази година е взета за база. Защо? Защото тогава излезе проучване на "Сдружение за достъпна и качествена храна" на база тест в акредитирана международна лаборатория и според него само 1 от общо 5-те най-популярни марки овчи сирена в България всъщност е овче, припомнете си: Изследване: Овчето сирене в България масово не е овче
Сега внушителната като сума глоба обаче е далеч под 1% от оборота на съгрешилите според КЗК предприятия. Всъщност, санкциите са две. 1 046 337 лв. е глобата за едната компания, което е само 0,3% от общия оборот на предприятието и то за 2023 година, а за втората – 46 018 лева т.е. само 0,1% от оборота, пак за 2023 година. Глобите са наложени, защото в овчето сирене на първата компания има друго мляко в размер на 63 ± 7,55%, а в овчето сирене на другата - 7 ± 0,84% (марките и имената на компаниите ги има в решението на КЗК, което прилагаме най-долу).
Взети четири проби овче сирене от търговската мрежа от произволно избрани партиди Пробите са изпратени в лаборатория в Хърватия, определена поради използването на акредитиран метод за откриване на казеин от краве мляко в млечни продукти от овче, козе, биволско мляко и смеси от тях.
Още: КЗК проверява скандала с фалшивото овче сирене
И двете компании обаче отричат нарушение, като предоставят данни за методите си на проверка, включително едната компания казва, че тества в акредитирана лаборатория. Но има и друго – рискът от добавяне на примеси според другото предприятие бил най-голям на фаза изкупвачи на мляко.
Решението на КЗК с имената на компаниите и сирената: ТУК!