Улиците и кварталите на България най-често носят имена на видни исторически личности, учени и изобретатели и произходът на наименованията им е ясен. Има обаче софийски квартали, чиито имена будят любопитството и дори кореняци столичани не знаят с какво е свързан произходът и защо кварталът е кръстен именно така. Знаете ли например откъде произхожда името на квартала „Овча Купел“?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Най-странното в случая е, че името няма нищо общо с отглеждането на овце или с населяването на скотовъдни племена в далечното минало, каквото предположение изказват повечето запитани защо квартала „Овча Купел“ се казва така. Ще ви разкрием тази любопитна информация, която, сигурни сме, е приковала вниманието ви.
Кой е най-големият квартал в България?
Защо квартала „Овча Купел“ носи това име?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Годината е 1858. Силно земетресение е усетено в София, а след него бликва вода в безводен район. По-късно се оказва, че водата е минерална и през 1909 година започва да се използва по предназначение, като това е и годината, в която квартал „Овча Купел“ получава своето наименование. Овце в цялата история всъщност има, но не отглеждането им е причина да се даде това име, а странният факт, че консумацията на бликащата вода и тревата, напоена от нея, помага оздравяването на болни стада.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
По отношение на втората част от името на квартала „Овча Купел“ е любопитно защо не е използвана думата извор, щом говорим за минерални извори, бликнали от земните недра случайно – след земетресение. Думата „купел“ всъщност има библейски произход и това е съдът, в който се кръщават младенци. В Библията откриваме и че е имало къпалня, наречена Овча купел, в която болни и сакати, намирали помощ и изцеление. Вероятно далият името на квартала е използвал именно тази символика – на къпалнята, изцерялава болни и връзката на минералната вода, бликнала в квартала, носеща също изцеление и помощ на страдащите. Очевидна е аналогията с библейската Овча купел, в която водата изцерявала. Вероятният произход на името на квартал „Овча Купел“ е именно този.
Кои са най-скъпите квартали в София?
История на квартала „Овча Купел“
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Застрояването на този квартал започва доста след земетресението и бликналите извори – а именно през 1914 година. Построена е обществена къпалня, в която се използва именно бликналата лековита минерална вода. Издигната до банята била и болница за рехабилитация, която отново била свързана с лековитите свойства на минералните извори. Така квартала „Овча Купел“ е имал статут на курортна местност. Около банята бил изграден самият квартал, който постепенно се разраства и добива вида, който познаваме днес.
За какво е била полезна минералната вода, дала името на квартала „Овча Купел“?
Банята и изградените басейни в „Овча Купел“ се използвали за балнеолечение до 80-те години. Водата повлиявала изключително благоприятно диабет, бъбречни заболявания, колити. Хора от цялата страна се стичали с надежда за изцеление от водата и лековитата ѝ сила. Не защото знаели за библейската Овча купел, а защото вярвали в силата на минералната вода, бликнала случайно от земните недра и дали името на цял един квартал.
Повечето имена на кварталите в София са стари, те датират от турско робство, а някои имат и дълбоки славянски корени. Любопитно ли ви е да научите и за произхода на имената на други софийски квартали? Така например квартал „Дървеница“ няма нищо общо с досадните дървеници, а името произхожда от факта, че кварталът възниква върху мястото на селище, в което вратите и прозорците, домовете били сковани от дърво.