Историята на едно от най-популярните турски лакомства – локума, познати и у нас, масово произвеждани и консумирани в страната ни преди промените през 89-та година, като едно от малкото сладки изкушения, предлагани на пазара, започва през далечния 18 век.
Още: Кое е най-старото име на Видин?
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 2 април /валутен калкулатор/
Сладкарят Хаджъ Бекир Ефенди се счита за „бащата“ на локума, тъй като започва масово да го произвежда и продава в свое магазинче. Той пристига през 1776 година в Константинопол и благодарение на кулинарните си умения и талант, както и на локума, който приготвял, бил назначен за главен сладкар в двореца от султана. Това е началото на историята на сладкото лакомство, но знаете ли как се развива тя и от какво се прави локумът?
Историята на локума
Локумът е един от най-старите сладкиши в света, като се смята, че е на повече от 500 години, тоест бил е познат и приготвян още преди популярният сладкар да започне да го продава в магазина си и да го превърне в популярно турско сладко изкушение. Хаджъ Бекир Ефенди опаковал локума в специални дантелени кърпички и го превърнал в символ на обич и начин на изразяване на чувствата, като мъжете го поднасяли като подарък на дамата на сърцето си, която ухажвали.
Още: Стихотворение на деня, 2 април, от Дамян Дамянов
Най-старата рецепта за домашен локум
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Този човек се появява само в една глава от живота ви, но е ключов за останалите
Още: Дневна нумерологична прогноза според датата на раждане за 2 април 2025
Историята продължава именно с присъствието на сладкаря в двореца, а на самия локум – с разпространението му извън Турция, което се случило благодарение на британски пътешественик през 19 век, който толкова много харесал локума, че занесъл в родната си Великобритания кутии от всички вкусове от турското сладко бижу, които открил.
Наименованието на тази сладка хапка, наречена локум, има арабски произход – от думата luqam, която в превод означава „залък“ и „пълна уста“. Името му на различни източноевропейски езици идва от османотурски – lokum.
От какво се прави локумът?
Още: Жените го обожават, но мъжете го мразят: Този цвят червило ви състарява
Още: 2 април 2025: Какъв църковен празник е утре
Любопитен факт е, че рецептата за локум остава почти непроменена от деня на създаването си. Към него се добавят ядки, различни нотки и аромати, но в същността си тя остава непроменена, съхранена и предавана от поколение на поколение.
Домашен локум по турска рецепта, готов за минути
Локумът преобръща кулинарната история със своите съставки. До 19 век и до появата на рафинираната захар по тези земи и употребата ѝ за приготвянето на сладкиши, те се правели с мед или сушени плодове, които придавали вкуса им. Локумът се приготвя от смес от захарен сироп и нишестено мляко. За да се приготви или по-точно сготви сместа са били нужни 5-6 часа, след което се добавял ароматът. След това сместа се изсипвала в големи дървени тави за втасване и след около пет часа се навивала на руло, нарязвала се и се поръсвала с ядките или пудрата захар. Това са съставките на локума и днес, традицията е запазена, рецептата – също.
Локумът е популярен и у нас. В България се залага предимно на традиционни и свързани със страната ни вкусове и аромати като българска роза, орехи, мед, докато в Турция разнообразието от локуми е пословично, като най-популярни са плодовите нотки, ментата, лимонът, портокалът, както и локумите с фурми, шамфъстък или лешници. В Турция масово се предлага и локум, обвит с изсушени плодове като кайсия например, както и варианти с много кокос. Известен е и специален вид локум със слой каймак (сметана от биволско мляко) между сладките слоеве и покрит с кокосови стърготини.