Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Знаете ли на колко градуса трябва да е климатикът за оптимална работа през лятото

04 юни 2022, 13:00 часа

Летните жеги са нетърпими без климатик на работното място и в дома. Климатикът се превърна от разхлаждащ лукс в норма, а употребата му се е увеличила в пъти през последното десетилетие. Въпреки системната и масова употреба много хора не са запознати на колко градуса трябва да е климатикът през лятото, за да не представлява опасност за здравето им и да се чувстват оптимално добре. Най-често уредът е нагласен на по-ниска температура от здравословното и необходимото, което води до редица неблагоприятни последствия – от схващане и мускулна болка в областта на гърба и шията до температурен шок при замяна на преохладеното с климатика помещение с градския транспорт в час пик.

Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер

Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи

Летните „настинки“ често са свързани с климатика в офиса или дома и далеч не са просто „настинки“, а са здравословни проблеми, причинени от неправилна поддръжка на уреда или стремеж към поддържане на твърде ниска температура в помещенията. Точен отговор на въпроса на колко градуса трябва да е климатикът през лятото няма, защото това зависи от температурата на околната среда. Златното правило е да има около 10 градуса разлика между температурата вън и тази в помещенията. Тоест, ако жаркото слънце е повишило температурата вън до 35-38 градуса, то климатикът следва да е настроен на не по-малко от 25 градуса. Опитът да се охладят помещенията до 18 градуса е не само вреден за уреда, но и опасен за самочувствието и здравето на хората в помещението.

Може ли климатикът да ви разболее? Настинка от климатик – симптоми

Защо правилният отговор на въпроса на колко градуса трябва да е климатикът през лятото е около 25 градуса?

Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни

Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме

Ако 25 градуса ви се струва твърде висока температура, грешите. Тя би била висока, ако температурата на околната среда е 28-30, но при жега от над 35 градуса, 25 в помещенията се усеща като хлад и това е оптималната температура за нормално функциониране на уреда и за здравословното състояние на хората в помещението. Когато се чудите на колко градуса трябва да е климатикът през лятото, имайте предвид, че 25 градуса в режим на отопление не са равни на 25 градуса в режим на охлаждане, а настройването на климатика през летния сезон на 18-20 градуса е екстремно преживяване, което води до неблагоприятни за здравето последствия. По-ниска температура от 24-25 градуса, изписани на дисплея на климатика през лятото, е опасна, тъй като тя може да доведе до:

  • Схващане, невралгии, мускулни и ставни болки в гърба и врата особено ако климатикът духа директно срещу вас. Струята следва да е насочена към тавана, за да е оптимално охлаждането, без да създава риск за здравето на хората в помещението.
  • При настройване на климатика на екстремно ниски температури има риск и от сърдечно-съдови инциденти или прилошаване особено при хора, страдащи от сърдечно-съдови заболявания. Рязката смяна на температурата, огромната разлика между помещение с климатик, настроен на 18 градуса, и 40-градусовата жега вън е опасна за сърцето и съдовете.

Грешките, които допускаме при избора на климатик

Освен на колко градуса трябва да е климатикът през лятото следва да имате предвид, че е необходимо и преминаване на летен режим. В периода между двата сезона – зима и лято - задължително извършете и профилактика на климатика. Така не само ще се реагира своевременно на проблемa, останал скрит и застрашаващ живота на уреда, но и ще се прочистят филтрите, което е важно за здравето на хората, както и ще се застраховате, че няма да останете без хладен оазис поради необходимост от ремонт на климатика в най-големите жеги. Лятото е важно и да не пропускате да включите функцията за самопочистване на уреда, тъй като тя ще ви спести неприятната миризма, излъчвана от климатика, която миризма е следствие на влага, водеща до образуването на мухъл и плесен във вътрешното тяло – резултат от неправилната употребата на уреда и от пропускането да се използва функцията за самопочистване.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес