Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Знаете ли на кой връх е убит Христо Ботев?

31 юли 2022, 17:15 часа

На 1-ви юни 1876 г. е убит Христо Ботев!

Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?

Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи

Точното място на смъртта и въпросът за убиеца на Ботев са все още предмет на спорове и до днес. Все по често се налага мнението, че това става в подножието на връх Камарата в Стара планина. Две са основни версии за неговата смърт.

Първата - застрелян от турски войник, а втората, която рядко се коментира, че е убит от свои четници. Според експертни заключения, съобразени с разстоянието от което е стреляно, излиза че първата версия е малко вероятна. След смъртта на Ботев, тялото му е оставено непогребано, а на следващия ден след като е открито, главата му е отрязана от османците и е изложена на площада във Враца, който днес носи неговото име.

След битката при Милин камък, Ботев и четниците са се надявали за помощ от Враца, но това не се случва. Вместо това на Милин камък са изпратени части на османската армия и над 20 от четниците са били убити и ранени. Тези, които са останали през нощта се оттеглят на юг към Врачанската планина. На 30 май Ботевата чета се насочва към вътрешността на Стара планина.

Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи

Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?

Кога умира Христо Ботев? Всеки българин трябва да знае и помни това!

Към полунощ срещу 1-ви юни четата достига местността Вола, където се установява. Скоро са разкрити от черкези и башибозук и започват сражение, към което по-късно се присъединява и редовна османска войска с две оръдия. Сражението продължава през целия ден, като четата претърпява тежки загуби и остава без муниции. Вечерта на 1 юни, след като всичко е затихнало, куршум пронизва Ботев и той умира на място.

На връх Околчица е издигнат паметник в негова чест и на неговата чета – загинали през 1876 г. за Освобождението на България от османско владичество.

Христо Ботев цитати – кои от тях ще помним вечно?

Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

Мястото за паметника е избрано през 1901 г. от специална комисия, в която участват и 9 от Ботевите четници. Избрано е място, което е достъпно и най-близко до последното сражение на четата през 1876 г.

Паметникът е поставен през 1926 г. и представлява железобетонен опълченски кръст. През 1947 г. е решено кръстът да се преустрои в петолъчна звезда, а през 1991 г. той отново възвръща първоначалния си вид.

Всяка година на 2 юни в подножието на паметника се провежда всенародно поклонение. Тук завършва и националният туристически поход по пътя на Ботевата чета „Козлодуй – Околчица”, който се провежда от 1946 г. насам без прекъсване.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес