Змиите са известни както с любовта си към слънцето и избора на топли и огрени места за препичане, така и с факта, че самите те са наричани студенокръвни. Дали на студенокръвните им е по-студено през зимата, отколкото на топлокръвните и как преживяват змиите през зимата? Местообитанията на съскащите влечуги през лятото са познати на повечето хора – вероятно сте чували: „Не ходи в тревата или пази се от нагрените от слънцето камъни, там могат да се крият змии“, но къде зимуват тези влечуги остава малко известен за широката общественост факт.
Какво правят змиите през зимата?
Със сигурност не сте виждали змия през зимата, което ви кара да се колебаете дали те всъщност не спят зимен сън. Влечугите, сред които са и змиите, преустановяват храненето през зимата, активността им спада драстично, метаболизмът им се забавя и изпадат в състояние, близко до зимния сън. По време на този своеобразен зимен сън, който се различава от зимния сън на бозайниците, змиите все пак не спят дълбоко, използват по-меките зимни дни, за да излезнат от дупките, в които се крият, на повърхността и да потърсят вода. Храненето обаче се възстановява чак през пролетта, когато температурите се повишат.
Още: Опасни ли са змиите в България: Митове и легенди (ВИДЕО)
Къде се крият змиите през зимата?
Змиите са свръхчувствителни към студа и с падането на температурите търсят място под земята, където да се скрият от температурните промени на повърхността, от снега, влагата и леда. Известно е, че под земята температурата се запазва сравнително постоянна и влечугите са защитени от студа. Много рядко змиите изпълзяват от дупките си през зимата, когато времето е необичайно топло, за да пият вода. Първото си хранене обаче след началото на студените месеци при змиите е чак през пролетта. Ниската им активност и фактът, че забавят метаболизма си им помага да не се нуждаят от храна през зимните месеци.
Къде се крият змиите през зимата зависи от тяхното местообитание, континента, начина им на живот и вида им. Обикновено и в общия случай особено когато говорим да змиите по нашите географски ширини, сред предпочитаните от тези влечуги зимни местообитания и скривалища от студа са изоставени дупки за гризачи, пукнатини или дупки в скали, купи сено, корени на дървета и др. И макар че мястото е уединено и скрито, самият зимен сън на змиите далеч е може да се нарече уединен и самотен. Любопитен факт е, че те зимуват не самостоятелно, а на групи, образувайки кълбо.
Още: Среща със змия: Ами сега, какво да правя? (ВИДЕО)
Любопитни факти, свързани със змиите през зимата
- Любопитен факт, свързан със зимния сън на змиите е, че от всички видове съскащи влечуги градинските змии се събуждат първи през пролетта и заспиват последни в края на есента. Това се дължи на по-високата им устойчивост към студа. Запазват своята жизненост дори при температури малко по-ниски от 14 градуса и заспиват, когато градусите трайно паднат под 14.
- В народното ни творчество, традициите и обичаите ни е съхранено любопитно име за една от съботите в късната есен – змийска събота – денят, в който змиите влизат в дупките и укритията си, образуват кълбо и изпадат в хибернация, продължаваща до пролетта, когато топлите слънчеви лъчи ще стоплят и пробудят и земята, и растенията, и змиите.
Колко вида змии има в България?