Знаете ли, че историята на България не започва с основаването на Първата българска държава през 681 година? Корените ни са заровени много по-дълбоко назад във времето. Преди това дедите ни са населвали Стара Велика България, разположена там, където днес са част от земите на Украйна и Русия. Земя, завладяна от хазарите и отнета ни през 668 година, поради което един от синовете на хан Кубрат – Аспарух – се насочва заедно с хората си към Днепър, а след това и към река Дунав. Прабългарите, водени от Аспарух, получават разрешение от византийците да се заселят около устието на Дунав срещу охранителни функции. Амбициите на Аспарух обаче са по-значими и големи. Той разширява непрекъснато териториите, заселени от прабългарите, разширение, което събужда недоволството на император Константин IV Погонат и води до похода му срещу българите през 680 година. Мястото на решаващата битка в тази война, изходът от който завършил с победа на Аспарух, е именно Онгъла.
Знаете ли как се е казвала жената на хан Аспарух?
Битката при Онгъла и нейното значение
Въпреки малочислеността си прабългарите на хан Аспарух съумяват да победят в решителната битка при Онгъла многочислената войска на император Константин Погонат. За успеха на българите помага самата местност – силно заблатена, което принуждава византийската войска да настъпва на отделни направления и така е намалена силата на удара –нещо, което дама шанс на малобройните българи да отблъснат врага и да спечелят решителната битка. От помощ безспорно били и изкуствените заграждения, издигнати от прабългарите. След загубата на византийците и продължаващото решително настъпление на българите към Мизия византийското правителство било принудено да поиска мир. Годината била 681 г. – годината и на създаването на Дунавска България след сключения в Константинопол мирен договор. Фактът, че именно битката при Онгъла и победата на прабългарите се оказват решаващи за сключването на мирен договор и за създаването на България, определя значимостта на това място, на което се е водело решителното сражение. Знаете ли къде се намира Онгъла – мястото на известната битка, положила основите на Първото българско царство?
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Онгъла - местоположение на мястото и създаването на България
Онгъла или Онглос, както го нарича патриарх Никифор – византийски историк и хронист, е първото поселение на Аспаруховите прабългари след заселването им край Дунав. Според част от историците едноименната местност се намирала близо до устието на реката. Точното местоположение на укрепения лагер не е известно и доказано по безспорен начин, но много историци предполагат, че се е намирал на остров Певки, който не съществува днес. Съществуват и други версии за местоположението на Онгъла, сочещи района на Галац до река Серет или дори днешна Бесарабия като твърде вероятни местоположения на лагера. Други учени считат, че откритият от археолози край село Никулица, Северна Добружда, лагер, чиято площ е била около 42 кв.км. е именно Онгъла. Това е най-разпространеното мнение относно местоположението на Онгъла и решаващата битка на Аспарух, с която извървява първите стъпки към основаването на България.
Аспаруховите прабългари установяват държавата си в териториите между Дунав и Стара планина, отнети от византийците. Създадена е България, а годината е известна на всички – 681-ва. Ролята на Онгъла съвсем не приключва до тук. Онгълът е основно военно средище на българската държава заради хазарската заплаха от изток още около 20 години – до 701-ва. Наред с Онгъла средище на българската държава е и Плиска, която следвало да ни защитава от заплахата от византийците, идваща от юг. Постепенно нараства ролята на Плиска и в средата на 18 век тя измества Онгъла като първостепенен политически център на българите. Това обаче по никакъв начин не обезличава или обезценява ролята на Онгъла и решителната битка там за създаването на България.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет