Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Знаете ли колко може да издържи човек без сън?

27 юли 2022, 18:15 часа

Кой никога не е прекарвал безсънна нощ? Случва се да не спим, за да свършим конкретна работа, да четем за изпити или дори поради здравословни проблеми – например, висока температура. Да не говорим за приятните поводи за безсъние като сексуалните емоции... Но какъв е прагът на нашия организъм за лишаване от сън?

След 11 дни и 25 минути, изкарани без сън през 60-те години на 20-ти век, американецът Ранди Гарднър счупил световния рекорд по безсъние, според Книгата на рекордите на „Гинес“. След него още няколко души се опитали дълго време да останат в състояние на будност - но тези опити не били зачетени, защото организаторите сметнали, че са прекалено опасни за здравето.

Мнението си представя психологът д-р Гонзало Рамиреш за безсънието и нуждата от сън.

Липсата на сън напряга хората и създава висока степен на раздразнение. Дори да можете да изкарате денонощия без сън, това не е добре за вашия организъм, да не говорим за психическото ви здраве. Например, през 1959 г. Питър Трип, радиоводещ, решил да излъчи програмата си от „Таймс Скуеър“ в продължение на 201 последователни часа непрекъснато (или малко повече от 8 денонощия), набирайки благотворителни суми за детско заведение. На третия ден Трип започнал да се държи агресивно, да псува хората наоколо си и имал халюцинации с паяци. Дори след като изпълнил намерението си, близките му твърдят, че той никога вече не бил същият.

Кой би предположил, че позата на спане се отразява пряко на здравето ви

Колко трябва да спим?

За да имаме един пълноценен и здравословен ден, човешкият организъм се нуждае от определен период на нормален сън - и едва тогава ще може да изпълнява първичните си физиологични функции, като възстановяване на мускулите и тъканите, консолидиране на паметта и хормонален синтез. Безсънните нощи намаляват способността за познание и запомняне.

По възрастови групи нормалният сън при юношите (на възраст 14-17 години) се определя на 8-10 часа нощем, което е малко над една трета от денонощието. При младежи и зрели хора този параметър леко намалява, достигайки 7 до 9 часа на денонощие. При по-възрастните - над 65 години, препоръката е 7 до 8 часа, посветени изключително и само на сън.

Ето защо да изберем да спим по гръб

Но, в крайна сметка, защо имаме нужда от сън?

Дори сънят да не надхвърля водата и храната в класацията на основните физически нужди, необходими за правилното функциониране на организма, той е от съществено значение и не можем да живеем без него. Тук е подходяща асоциацията с компютър, който е включен дълго време – но все някога ще се наложи да го рестартираме, за да не възникне повреда.

В проучване на безсънието, учени от Чикагския университет изследвали студенти, които спали само по четири часа в продължение на шест последователни денонощия. Доброволците развили по-високо кръвно налягане, качили по-високи нива на стресовия хормон кортизол и произвели само половината от броя антитела след ваксиниране срещу грип. Те също показали и инсулинова резистентност. За щастие, всички тези неприятни промени били преодолени, когато студентите приключили опита и се наспали нормално. Този експеримент на изследователите от Чикаго помага да се даде някакво обяснение защо лишаването от сън увеличава рисковете от затлъстяване, сърдечни заболявания, диабет и инсулт. При това недоспиването засяга паметта, умствените способности (което намалява способността за учене) и времето за реагиране на едно или друго събитие.

Поради етичните ограничения, валидни за експериментите с хора, учените не знаят точно колко време е необходимо на лишаването от сън, за да причини необратими последици. Основните проучвания, които стигали в безсънието до крайност, били проведени с мишки, които след една или две седмици показали значителни загуби на имунни функции - включително водещи при някои от тях до смърт от инфекции.

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес