Първенецът на Европа се намира в Кавказ, Русия и се извисява на 5642 метра - Елбрус
Кавказ
Кавказ е планинска верига, която се простира на 1127 км между Черно и Каспийско море, давайки името си на едноименната историко-географска област. Разположена е на териториите на Русия, Грузия, Армения, Азербайджан, Турция и Иран.
Планинската верига се състои от:
* Голям Кавказ - в северната част на Грузия, по протежение на границата с Русия
* Малък Кавказ - в южната част на Грузия, по протежение на границата с Турция.
Между двете части е разположено т.нар. Закавказие.
Голям Кавказ започва от град Сочи, разположен на източните брегове на Черно море и достига до град Баку, разположен на Каспийското крайбрежие. Общата дължина на Голям Кавказ е почти 1900 км. Южно от него се намира планинският хребет на Малък Кавказ с дължина около 1000 км.
Сред по-високите и известни върхове на Кавказ са Дихтау, Кощан Тау, Шхара, Казбек, Ушба. В Кавказ се намира и най-дълбоката открита пещера в света Вороня, дълбока 2191 м. Това е и първата пещера, изучена на дълбочина над 2 км.
Знаете ли колко планини има в България?
Елбрус
Върхът е съставен от огромен конус, който завършва с два върха - Източен (5621 м) и Западен (5642 м), разделени от седло с височина 5322 м. Намира се на територията на Кабардино-Балкарската автономна република в Русия, близо до границата с Грузия.
Балкарското име на Елбрус е Мниги-Тау, което означава “хиляди планини”, а кабардинското име е Ошхамахо, което означава “планина на щастието”.
Планината на Прометей
От древни времена величественият хребет е обект на митове и легенди. Древните гърци го свързват с преданието за Прометей, който откраднал огъня от боговете, за да го донесе на хората. Боговете се разярили и го приковали към скалите, с едната ръка на Източния, а с другата ръка на Западния връх.
Всеки ден огромен орел трябвало да се спуска и да разкъсва черния му дроб. През нощта раните му заздравявали и всичко се повтаряло, докато не бил спасен от Херакъл, който убил орела.
Първото изкачване на Елбрус
За първи път Източен Елбрус е изкачен на 10 юли 1829 г. от руска експедиция от над 1000 души, водена от кабардинеца Хилар Хачиров.
Западният (по-високият) връх е покорен за първи път през 1874 г. от 86-годишния балкарец Ахия Сотаев, който води и група английски алпинисти. Любопитно е, че Ахия Сотаев участва в първото изкачване на Кавказ още през 1829 г., но не достига до върха. Връща се от “Седловината”, за да помогне на двама болни участници в експедицията.
Стига до върха за първи път през 1868 г, когато води английска експедиция на кралския клуб.
Знаете ли коя планина се намира между България и Сърбия?
Първият българин на Елбрус
Първият българин, стъпил на кавказкия първенец е Август Кабакчиев. През 1937 г. курсантът във военно-инженерна академия “Г.Жуковски” по време на годишната си отпуска завършва курс по алпинизъм. В края на курса участва в масово изкачване на Западен Елбрус.
Следващата година (1938) Август Кабакчиев участва в ново масово съветско изкачване и на Източния Елбрус. Тогава до върха достигат 256 съветски военнослужещи, сред които и българинът Август Кабакчиев.
Елбрус или Монблан
От десетилетия съществува съперничество между тези два върха.
Монблан е първенецът на Алпите с височина 4809 м, намира се на границата между Франция и Италия.
Съперничеството между двата върха не е кой е по-висок, категорично това е Елбрус. Спорът е дали Елбрус се намира в Европа или Азия.
Реално върхът е разположен на границата между двата континента.
Защото границата между двата континента съществува само на хартия. Няма точно физическо разграничение за това. Оттук идва и спорът къде се намира Елбрус. През последните десетилетия той категорично е в границите на Европа