Защо трябва да сменяме стрелките на часовника и чия е идеята?

29 март 2025, 17:44 часа

Тъй като слънцето се завръща и зимният блус се отдалечава, почти дойде време да сверите часовниците си. Лятното часово време (DST), практиката да сверявате часовниците си два пъти годишно, има дълга история, пълна с противоречия, дипломация и някои особености в зависимост от това къде живеете.

Скоро местим стрелките на часовника – ето кога и накъде да ги завъртите

Въпреки странностите си, лятното часово време в крайна сметка означава по-дълги вечери за наслада на слънцето. И така, с наближаването на датата, ние събрахме цялата информация, която трябва да знаете - защо се случва това и защо някои искат да се отърват изцяло от лятното часово време.

Как работи лятното часово време?

Още: Не забравяйте часовника: Иде лятното часово време

Концепцията за лятното часово време е доста проста. Всяка година си играем с часовниците, за да добавим или премахнем час от деня. Това се случва два пъти в годината, движейки ни напред-назад.

Тези две промени във времето са известни като лятно часово време и стандартно време. Лятното часово време започва през март, премествайки ни с час напред и след това свършва през есента, премествайки ни с час назад.

На пръв поглед това изглежда доста странно, но за всичко си има причина. DST е проектирано да използва по-добре дневната светлина и да пести енергия. С промяната на часа получаваме повече дневна светлина вечер, с повече време да се насладим на слънцето и по-малко потребление на електричество и енергия у дома.

Каква е историята на лятното часово време?

Още: Смяната на часа наближава: Защо тази малка промяна ни изморява толкова много

Историята на лятното часово време датира... много далеч назад. Често се смята, че концепцията произхожда от 1784 г. от Бенджамин Франклин . За щастие, това всъщност не е вярно, така че можем да прескочим доста напред до 1907 г.

Човек на име Уилям Уилет публикува брошура, озаглавена „Разхищението на дневната светлина“. Уилет бил запален голфър и ездач, който чувства, че не използва пълноценно дневните часове. Вместо да приеме тази съдба, той предложил напълно да промени начина, по който виждаме времето.

Смяна на времето от зимно към лятно: Кога и накъде ще преместим стрелките

Неговото предложение било да преместим часовниците с 80 минути напред, като използваме четири отделни увеличения от по 20 минути всяка неделя в 2 сутринта. По някакъв начин тази прекалено сложна система била приета и станала началото на лятното часово време.

Оттогава подобрихме тази система, променяйки я на опростен час напред и назад. В Щатите концепцията за лятно часово време отне дълго време, за да се наложи. Тя беше приета и изоставена многократно, като в крайна сметка се превърна в стандартизирана практика през 1966 г.

Още: Започнете още днес и смяната на часа няма да ви засегне: 3 ключови съвета за плавен преход

Защо някои хора искат да се отърват от лятното часово време?

Не е изненадващо, че многократната смяна на часовниците всяка година дразни много хора. Но освен лекото неудобство, защо хората искат да премахнат лятното часово време?

Учените отбелязват, че смяната на часовниците може да бъде доста разрушителна за тялото. Проучване установи, че в седмиците след пролетната смяна на часовника през 2019 г. е имало значително увеличение на риска от сърдечни удари.

Наближава преминаването към лятно часово време: Забравете за стреса от смяната на часа

Смята се също, че има потенциална вреда за икономиката. В Съединените щати изследовател изчисли, че пролетната смяна на часовото време всъщност струва на страната 275 милиона долара (£225 милиона) всяка година поради спад на производителността при смяна на часовниците.

Още: 4 съвета за най-лесно адаптиране към лятното часово време

Потенциално най-важната причина е ефектът, който има върху домашните любимци. Благотворителната организация за домашни любимци PDSA препоръчва бавно приспособяване към новите навици с вашия домашен любимец . Ако не го направите, може да си помислят, че сте забравили да ги нахраните, когато времето им за хранене се промени.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес