Над 400 са видовете птици, които могат да бъдат видени в страната ни, независимо дали са прелетни или зимуват в България. Страната ни е дом и на редки и застрашени от изчезване видове, а фактът, че един от главни маршрути на миграция на птиците от Европа към Африка – Виа Понтика, минава именно през родното Черноморие, прави България популярна и сред орнитолозите и сред фотографите, стремящи се да уловят в своите обективи редки и красиви птици.
В т.нар. Бургаски влажни зони, включващи езерата Бургаско, Мандренско, Атанасовско и Поморийско, както и защитените местности Пода, Ченгене скеле и Узунгерен има специално изградени места за наблюдение на птиците, които привличат не само учени от БАН и орнитолози от страната ни, но и от цяла Европа. Именно там мигриращите птици спират за почивка по пътя си към топлите страни, а някои избират мястото за зимуване и не продължават дългия си полет. Кои птици зимуват в България от спиращите за почивка около Бургас и кои птици никога не напускат страната ни и прекарват всички сезони у нас?
Кои птици зимуват в България?
Рядко виждате птици през зимата, а още по-рядко ги чувате? Нека това не ви заблуждава и кара да вярвате, че много малко от птиците зимуват в страната ни и всички са заминали за топлите страни, където животът се очаква да е по-лек от този у нас през мразовитата зима, а храната да е в изобилие. Всъщност истината е, че птиците, които мигрират, не се страхуват от студа, а го правят в търсене на храна.
7 птици, които не могат да летят
Те се завръщат, защото тук конкуренцията е по-малка от тази в топлите страни, което означава по-голям шанс за потомството им. Тъй като у нас през студените месеци и особено по време на снеговалежите птиците трудно откриват храна, може да подпомогнете оцеляването на птиците, които не мигрират, като им оставяте хляб на терасата и изградите къщички за птици.
Птиците, които не мигрират, а водят уседнал начин на живот се наричат резидентни. Техният брой в световен мащаб е по-голям от този на мигриращите птици, така че вашата помощ и хляб на терасата ще са особено важни за птиците през зимата.
Все по-малко птици като брой зимуват в страната ни, като в сравнение с 1997-ма година броят им е наполовина. Българско дружество за защита на птиците алармира за тази тенденция – в дългосрочен план броят на зимуващите птици да намалява чувствително – още след среднозимното преброяване на птиците у нас през далечната 2010 година, като сред вероятните причини за тази тенденция е затоплянето на климата в световен мащаб и у нас.
Водолюбивите птици са на едно от първите места по численост, когато разглеждаме проблема кои птици зимуват в България. Сред тях основите видове са червеногушата гъска, малката белочела гъска, тръноопашатата потапница, малкият корморан, къдроглавият пеликан, като особено внимание се обръща на червеногушата гъска, която в определени години наброява у нас над 50 000 птици, както през 2013 година, което всъщност съставлява почти цялата световна популация. Този вид заедно с белочелите водни кокошки и зеленоглавите патици са сред най-многочислените птици, установявани през зимните преброявания у нас.
България играе важна роля по отношение на редки и защитени видове птици, които също зимуват на нашата територия, предпочитайки Черноморието и поречието на река Дунав. Сред застрашените видове, зимуващи в страната ни, са:
- малката белочела гъска,
- тръноопашатата потапница,
- къдроглавият пеликан,
- големия креслив орел,
- морският орел,
- кадифените потапници,
- тундровият лебед,
- качулатият корморан,
- звънарката,
- обикновената гарга,
- червеновратият гмурец и др.
Топ 10 на най-красивите птици, които може да видите в България
Всъщност преброяването на зимуващите у нас птици по бреговете на водните басейни е едно от най-масовите събития в областта на природозащитата. Провежда в световен мащаб от 1967 г., а у нас събитието стартира през 1977 година. Трудно можем да съберем и систематизираме информацията от тези преброявания за изминалите 50 години и да опишем всички видове птици, които презимуват у нас, както и тяхната численост през различните години, но със сигурност можем да подчертаем значението на водните басейни и особено на Черно море и река Дунав, предпочитани от птиците за презимуване, както и фактът, че по-голямата част от птиците, които презимуват у нас, са имено водолюбиви птици.
Към тях естествено е редно да прибавим и птиците, населяващи страната ни, които не мигрират към топлите страни и също презимуват у нас като врабчета, синигери, кълвачи, сови, ястреби,. врани, гарги и други. Рядко ще ги чуете през снежната зима, но те са около нас, поради което можем да заключим, че обобщението на въпроса кои птици зимуват в България е главно резидентни и водолюбиви птици.